Emeryci dostaną nawet kilkaset złotych zwrotu! Jednak będzie to tylko jednorazowa wypłata
Nie od dziś wiadomo, że kwota, jaka jest wypłacana emerytom i rencistom nie rozpieszcza. Wystarcza ona raczej na przeżycie niż godne życie po uczciwie przepracowanych latach pracy. W najbliższym czasie osoby z niskimi emeryturami i rentami będą mogły liczyć jednak na „nieco większy zastrzyk gotówki”. Jak to możliwe? Otóż podniesienie kwoty wolnej od podatku (najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł) wpłynęła na to, że ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek.
Dobra wiadomość dla osób z minimalną emeryturą
Okazuje się, że mimo zmian podatnicy płacili stałe zaliczki na podatek dochodowy bez względu na to, że kwota wolna od podatku się zmieniła. Teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami otrzymają zwrot. Osoba z minimalną emeryturą (1029,80 brutto) może liczyć na 111 złotych zwrotu.
Co zrobić, żeby otrzymać nadpłacone pieniądze?
Okazuje się, że nic. ZUS sam ma rozliczyć seniorom podatki, które wraz z kwotą nadpłaty zostaną uwzględnione na formularzach PIT-40A. Warto wiedzieć, że ZUS ma uwzględnić nadpłatę w wypłacie marcowej emerytury. Od wtedy ma zostać także podniesione świadczenie, które jest wypłacane emerytom i rencistom. Będą to podwyżki na zasadzie kwotowo-procentowej. Szacuje się wiec, że w większości przypadków będą to podwyżki o około 70 złotych brutto.
Ile odda ZUS w poszczególnych przypadkach?
W przypadku minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, która wynosi 1029,80 złotych brutto, będzie to 111 złotych zwrotu. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wynosi 772,35 złote brutto, będzie to 384 złotych zwrotu. W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem, która wynosi 1235,76, będzie to 182 złote zwrotu. Z kolei w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem, która wynosi 926,82 złote, będzie to 463 złote zwrotu.