Kategorie Inne

Emeryci dostaną nawet kilkaset złotych zwrotu! Jednak będzie to tylko jednorazowa wypłata

Nie od dziś wiadomo, że kwota, jaka jest wypłacana emerytom i rencistom nie rozpieszcza. Wystarcza ona raczej na przeżycie niż godne życie po uczciwie przepracowanych latach pracy. W najbliższym czasie osoby z niskimi emeryturami i rentami będą mogły liczyć jednak na „nieco większy zastrzyk gotówki”. Jak to możliwe? Otóż podniesienie kwoty wolnej od podatku (najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł) wpłynęła na to, że ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek.

Dobra wiadomość dla osób z minimalną emeryturą

Okazuje się, że mimo zmian podatnicy płacili stałe zaliczki na podatek dochodowy bez względu na to, że kwota wolna od podatku się zmieniła. Teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami otrzymają zwrot. Osoba z minimalną emeryturą (1029,80 brutto) może liczyć na 111 złotych zwrotu. 

Emeryci dostaną nawet kilkaset złotych zwrotu! Jednak będzie to tylko jednorazowa wypłata
Flickr

Co zrobić, żeby otrzymać nadpłacone pieniądze?

Okazuje się, że nic. ZUS sam ma rozliczyć seniorom podatki, które wraz z kwotą nadpłaty zostaną uwzględnione na formularzach PIT-40A. Warto wiedzieć, że ZUS ma uwzględnić nadpłatę w wypłacie marcowej emerytury. Od wtedy ma zostać także podniesione świadczenie, które jest wypłacane emerytom i rencistom. Będą to podwyżki na zasadzie kwotowo-procentowej. Szacuje się wiec, że w większości przypadków będą to podwyżki o około 70 złotych brutto. 

Emeryci dostaną nawet kilkaset złotych zwrotu! Jednak będzie to tylko jednorazowa wypłata
Wikipedia

Ile odda ZUS w poszczególnych przypadkach?

W przypadku minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, która wynosi 1029,80 złotych brutto, będzie to 111 złotych zwrotu. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wynosi 772,35 złote brutto, będzie to 384 złotych zwrotu. W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem, która wynosi 1235,76, będzie to 182 złote zwrotu. Z kolei w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem, która wynosi 926,82 złote, będzie to 463 złote zwrotu.

Choć nie są to zawrotne kwoty, niektórym na pewno pomogą związać koniec z końcem. Szkoda tylko, że tak rzadko możemy liczyć na tego typu zwroty