×

Tarcza Antykryzysowa już działa. ZUS rozpoczął wypłaty świadczenia postojowego

Osoby zatrudnione na umowie zlecenie lub umowie o dzieło, które z powodu koronawirusa nie otrzymały całości wypłaty, mogą liczyć nawet na 2 080 złotych świadczenia. Gdyż ZUS rozpoczął wypłaty postojowego. Powyżej podana kwota przysługuje również samozatrudnionym.

ZUS rozpoczął wypłaty postojowego

W związku z epidemią koronawirusa rzeczywistość wszystkich Polaków diametralnie się zmieniła. Niepewny powrót dzieci i młodzieży do szkół stał się problemem drugorzędnym w stosunku do braku środków finansowych, z którym zmaga się niejeden przedsiębiorca. Dlatego tak pomocna okazała się tarcza antykryzysowa. ZUS wypłacił już część świadczeń, a dziś mają nastąpić kolejne przelewy.

Do tej pory ponad milion Polaków złożyło wniosek o przyznanie świadczenia postojowego i zwolnienie ze składek ZUS na okres trzech miesięcy. Ze zwolnienia z płacenia składek mogą skorzystać także firmy założone w lutym i marcu tego roku. Te formy wsparcia zaplanowano dla osób zatrudnionych na: umowie zlecenie, umowie o dzieło, umowie agencyjnej i samozatrudnionym. Pieniądze mogą otrzymać osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej pod warunkiem, że umowa nie została w całości zrealizowana, czyli np. jeżeli pracownik nie otrzymał pełnej sumy wynagrodzenia. Świadczenie przysługuje tylko, jeśli dochód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie był wyższy niż 15 600 zł. W przypadku umów opiewających na kwotę wyższą niż 1 300 zł, świadczenie postojowe wyniesie 2 080 zł, natomiast w przypadku niższych kwot wypłacona będzie kwota z umowy. Osoby samozatrudnione mogą liczyć na 2 080 zł, a osoby rozliczające się kartą podatkową otrzymają 1 300 zł. Konieczne jest wykazanie, że w związku z epidemią przychody zmniejszyły się o 15% i jednocześnie nie przekroczyły 15 600 zł.

Pieniądze już płyną

W minionym tygodniu ZUS przyznał już aż 86 237 świadczeń postojowych na łączną kwotę 172 095 560 zł. Najwięcej wniosków złożono w dużych miastach. W Warszawie 13% wszystkich wniosków, 7,2% w Poznaniu i około 7% w Gdańsku. Profesor Gertruda Uścińska prezes ZUS wyjaśnia, jakie branże przede wszystkim otrzymały wsparcie.

Świadczenia postojowe trafiły dotychczas do przedsiębiorców z całej Polski, m.in. do firm z Warszawy oraz Bydgoszczy, specjalizujących się w usługach stomatologicznych, fizjoterapeutycznych, krawieckich czy do ośrodków szkolenia kierowców.

Dotychczas w ramach tarczy antykryzysowej możliwa była jednorazowa wypłata świadczenia postojowego, jednak przepisy uległy zmianie i w przypadku osób samozatrudnionych, których sytuacja nie zmieni się na lepsze po pierwszej wypłacie postojowego, możliwe jest dwukrotne przyznanie pomocy na tych samych zasadach. W sumie będzie można otrzymać z ZUS 6 240 zł. Co ciekawe, od tej kwoty nie zostaną odliczone składki ZUS ani zaliczki na podatek dochodowy. Oznacza to, że świadczeniobiorca dostanie jednorazowo do 2 080 zł.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować