×

Znowu ponad 2 tys. zakażeń koronawirusem. Chorych gwałtownie przybywa

Znowu ponad 2 tys. zakażeń. Złe wieści przekazał dziś jako pierwszy rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W ciągu tygodnia liczba osób zakażonych koronawirusem gwałtownie wzrosła. Przybywa również zgonów z powodu COVID-19.

Niepokojące dane z Ministerstwa Zdrowia

O tym, że nadejście czwartej fali pandemii jest kwestią czasu, rządzący i eksperci alarmowali już od miesięcy. W sierpniu i na początku września resort zdrowia informował o stosunkowo niewielkiej liczbie zakażeń. Ale z dnia na dzień zaczęło się to zmieniać. Niespełna tydzień temu Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy od dawna poinformowało o przekroczeniu granicy 2 tys. zakażeń.

Dzisiejsze dane to już bardzo szybko migająca czerwona lampka, przekroczyliśmy 2000 dziennych zakażeń, mamy 2085 przypadków

– mówił wówczas na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od tej pory niemal regularnie raporty napływające z resortu zdrowia przedstawiają alarmujące dane. Wzrasta liczba zakażeń, a także liczba zgonów. Na szpitalnych oddziałach przebywa coraz więcej pacjentów z COVID-19. W większości hospitalizacji wymagają osoby niezaszczepione.

Znowu ponad 2 tys. zakażeń
Twitter

Znowu ponad 2 tys. zakażeń

Dzisiaj rano gościem Polsatu News był rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. To on jako pierwszy przekazał niepokojące wieści.

Dzisiejsze liczby będą blisko 60 proc. większe niż jeszcze tydzień temu

– mówił Andrusiewicz.

Przypomnijmy: tydzień temu, a więc w raporcie z 5 października, informowano o 1325 nowych zakażeniach koronawirusem. Natomiast zgodnie z najnowszym raportem ostatniej doby odnotowano aż 2 118 nowych przypadków. Są to przypadki z województw: lubelskiego (493), mazowieckiego (326), podlaskiego (234), pomorskiego (150), zachodniopomorskiego (132), łódzkiego (108), małopolskiego (99), dolnośląskiego (94), warmińsko-mazurskiego (92), podkarpackiego (78), śląskiego (75), wielkopolskiego (65), kujawsko-pomorskiego (61), świętokrzyskiego (34), lubuskiego (25), opolskiego (20).

32 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną

– czytamy w komunikacie MZ.

Zmarło kolejnych 29 pacjentów, z czego 35 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że bez problemu można zauważyć pewną prawidłowość: w województwach, gdzie „szczepień jest więcej, do szpitali trafia mniej osób, jest też mniej zakażeń, ale przede wszystkim (…) przebieg epidemii jest tam dużo bardziej łagodny”. Obecnie aż 99 proc. pacjentów przebywających pod respiratorami to osoby niezaszczepione.

Znowu ponad 2 tys. zakażeń
Twitter

Zdaniem Andrusiewicza, już pod koniec października liczba zakażeń na dobę może wzrosnąć do 5 tysięcy. Czy są powody do niepokoju?

Na razie jesteśmy w takim scenariuszu, że prognozujemy na koniec października liczbę dziennych zakażeń mniej więcej na poziomie 5 tys. To nie jest problem z punktu widzenia infrastruktury covidowej. Liczba łóżek przygotowanych przez wojewodów i plany ich rozwijania to już rzecz, która jest w pewnym sensie dopracowana. Tutaj nie ma zagrożenia dla wydolności

– twierdzi Andrusiewicz, cytowany przez Wirtualną Polskę.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij