×

Zmutowany koronawirus atakuje Polskę. Jest już w Norwegii i Austrii

Zmutowany koronawirus atakuje Polskę. Jest coraz bliżej. Szczep, pochodzący z RPA wykryto już w Austrii i Norwegii. Kiedy dotrze do Polski?

Nowe odmiany koronawirusa

W połowie grudnia świat wpadł w panikę po ujawnieniu przez brytyjskie władze pojawienia się na terytorium tego kraju nowej mutacji koronawirusa. Jak się szybko okazało, jest ona o blisko 70 proc. bardziej zaraźliwa od tej odmiany, którą już znamy.

Wieść o zmutowanym, silnie zaraźliwym wirusie spowodowała chaos. Francja zamknęła granicę z Wielką Brytanią, przepuszczając tylko tych, którzy mogli wylegitymować się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa w organizmie. Przed portem w Dover utknęły na święta tysiące polskich kierowców ciężarówek. Z Polski została wysłana na ratunek grupa medyków, którzy pomogli brytyjskim i francuskim służbom usprawnić przeprowadzanie testów.

Nowy szczep koronawirusa rozprzestrzenia się błyskawicznie. Jego obecność odnotowano już w większości krajów europejskich, Kanadzie i Japonii. Tymczasem o kolejnym szczepie poinformowała Republika Południowej Afryki, Włochy i Nigeria. Naukowcy tłumaczą, że wirus SARS-CoV-2, podobnie jak inne koronawirusy, mutuje średnio raz na miesiąc, więc to normalne zjawisko, ale to jakoś nikogo nie uspokaja.

Zmutowany koronawirus atakuje Polskę

Co gorsza, szczep wykryty w RPA okazał się jeszcze bardziej przebojowy od brytyjskiego. Zdążył już zawędrować do Europy. Południowoafrykańską mutację SARS-CoV-2 wykryto w Norwegii i Austrii.

O zdiagnozowaniu pierwszego przypadku zakażenia zmutowanym koronawirusem norweskie media poinformowały w poniedziałek, na podstawie danych uzyskanych z Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHZ). Jak podały media:

Zakażenie potwierdzono u podróżującego, który przybył do Norwegii z RPA w grudniu, podało FHI w komunikacie prasowym.

W rozmowie z dziennikarzami dyrektorka departamentu FHZ, Line Vold zapowiedziała:

Gminne zespoły ds. wykrywania infekcji będą teraz kontynuować działania zgodnie z obowiązującymi procedurami, z dodatkowymi testami oraz z jeszcze dokładniejszym śledzeniem bliskich kontaktów zakażonych, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko ewentualnego dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Jak na razie, na terenie Norwegii wykryto jedno zakażenie południowoafrykańską odmianą koronawirusa i 23 zakażenia brytyjską mutacją. Przypadek zakażenia zmutowanym wirusem SARS-CoV-2 z RPA wykryto również w Austrii. To już naprawdę blisko Polski…

 

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.medonet.pl, www.popularne.pl

Polecane

Może Cię zainteresować