×

Zmutowany koronawirus atakuje Polskę. Jest już w Norwegii i Austrii

Zmutowany koronawirus atakuje Polskę. Jest coraz bliżej. Szczep, pochodzący z RPA wykryto już w Austrii i Norwegii. Kiedy dotrze do Polski?

Nowe odmiany koronawirusa

W połowie grudnia świat wpadł w panikę po ujawnieniu przez brytyjskie władze pojawienia się na terytorium tego kraju nowej mutacji koronawirusa. Jak się szybko okazało, jest ona o blisko 70 proc. bardziej zaraźliwa od tej odmiany, którą już znamy.

Wieść o zmutowanym, silnie zaraźliwym wirusie spowodowała chaos. Francja zamknęła granicę z Wielką Brytanią, przepuszczając tylko tych, którzy mogli wylegitymować się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa w organizmie. Przed portem w Dover utknęły na święta tysiące polskich kierowców ciężarówek. Z Polski została wysłana na ratunek grupa medyków, którzy pomogli brytyjskim i francuskim służbom usprawnić przeprowadzanie testów.

Nowy szczep koronawirusa rozprzestrzenia się błyskawicznie. Jego obecność odnotowano już w większości krajów europejskich, Kanadzie i Japonii. Tymczasem o kolejnym szczepie poinformowała Republika Południowej Afryki, Włochy i Nigeria. Naukowcy tłumaczą, że wirus SARS-CoV-2, podobnie jak inne koronawirusy, mutuje średnio raz na miesiąc, więc to normalne zjawisko, ale to jakoś nikogo nie uspokaja.

Nowy afrykański wariant koronawirusa
Twitter

Zmutowany koronawirus atakuje Polskę

Co gorsza, szczep wykryty w RPA okazał się jeszcze bardziej przebojowy od brytyjskiego. Zdążył już zawędrować do Europy. Południowoafrykańską mutację SARS-CoV-2 wykryto w Norwegii i Austrii.

O zdiagnozowaniu pierwszego przypadku zakażenia zmutowanym koronawirusem norweskie media poinformowały w poniedziałek, na podstawie danych uzyskanych z Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHZ). Jak podały media:

Zakażenie potwierdzono u podróżującego, który przybył do Norwegii z RPA w grudniu, podało FHI w komunikacie prasowym.

W rozmowie z dziennikarzami dyrektorka departamentu FHZ, Line Vold zapowiedziała:

Gminne zespoły ds. wykrywania infekcji będą teraz kontynuować działania zgodnie z obowiązującymi procedurami, z dodatkowymi testami oraz z jeszcze dokładniejszym śledzeniem bliskich kontaktów zakażonych, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko ewentualnego dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Jak na razie, na terenie Norwegii wykryto jedno zakażenie południowoafrykańską odmianą koronawirusa i 23 zakażenia brytyjską mutacją. Przypadek zakażenia zmutowanym wirusem SARS-CoV-2 z RPA wykryto również w Austrii. To już naprawdę blisko Polski…

 

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.medonet.pl, www.popularne.pl

Może Cię zainteresować

zamknij