×

Zmutowany koronawirus bardzo blisko Polski! Wiadomo, skąd przyszło zakażenie

Nowy szczep koronawirusa jest już w Niemczech. Chorobę przywiózł jeden z pasażerów, podróżujących z Londynu. To już kwestia czasu, kiedy zmutowany COVID-19 pojawi się w Polsce. Czy mamy się czego obawiać?

Rok temu było podobnie

Minął już rok od pojawienia się koronawirusa w Chinach. Wiele osób nie pamięta już nerwowego oczekiwania, które towarzyszyło Polakom na początku 2020 roku. Wszyscy zastanawiali się wówczas, kto będzie tzw. pacjentem zero i w którym województwie rozpocznie się epidemia. Choć dziś już wiadomo, że COVID-19 istniał dużo wcześniej przed ogłoszeniem pandemii, to wiadomość o powstaniu nowego szczepu jest sporym zaskoczeniem dla wszystkich. Ludzie są zaskoczeni, że mutacja koronawirusa nastąpiła równy rok po jego odkryciu i zaledwie kilka miesięcy po ogłoszeniu wynalezienia skutecznej szczepionki.

Naukowcy poinformowali, że nowy szczep COVID-19 wykryto w Niemczech w landzie Badenia-Wirtembergia w czwartek. Okazuje się, że osoba zakażona zaledwie cztery dni wcześniej przyleciała samolotem z Londynu. Ze wstępnych danych wynika, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż poprzedni. Niemniej jednak zmutowany szczep wcale nie powoduje cięższego przebiegu choroby.

Nowy szczep koronawirusa jest już w Niemczech

Pojawiają się informacje o tym, że nowy szczep koronawirusa to pewnego rodzaju „chwyt marketingowy”, który ma zachęcić ludzi do szczepień. Jakiś czas temu ogłoszono bowiem, że niezależnie od negatywnego nastawienia społeczeństw do specyfików chroniących przed zakażeniem, szczepienia muszą się odbyć, ponieważ produkty już zostały zakupione.

O wykryciu nowego szczepu poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Za przywiezienie choroby do Niemiec odpowiada pasażerka samolotu, która 20 grudnia wystartowała z londyńskiego Heathrow i przybyła do Frankfurtu nad Menem. Chora podróżowała, aby odwiedzić krewnych. Po wylądowaniu w Niemczech kobiecie wykonano test na obecność koronawirusa. Gdy wynik okazał się pozytywny, przeprowadzono analizą genetyczną. Badanie wykazało, że podróżująca jest nosicielką nowej mutacji wirusa.

Początek

W oświadczeniu ministerstwo zdrowia Badenii-Wirtembergii potwierdziło, że jest to pierwszy tego typu przypadek w Niemczech.

To pierwszy taki przypadek w Niemczech.

Kobieta odpowiedzialna za sprowadzenie nowej choroby do tej części Europy przechodzi zakażenie w sposób łagodny. Na lotnisko przybyli po nią krewni i zawieźli do domu, gdzie obecnie przebywa w izolacji. Wszystkie osoby, które miały z nią kontakt przechodzą właśnie kwarantannę.

W związku z pojawieniem się nowego szczepu COVID-19, loty do Polski z Wielkiej Brytanii zostały wstrzymane od północy z poniedziałku na wtorek. Ponadto, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od poniedziałku każda podejrzana o zakażenie osoba, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii będzie przechodzić test. Oznacza to, że w Polsce trwają oczekiwania na nowego pacjenta zero zakażonego zmutowanym koronawirusem.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować