×

Zmiany w zasadach kwarantanny. Do tej pory „przepisy tego nie zakładały”

Zmiany w zasadach kwarantanny zapowiedział minister zdrowia na poniedziałkowej konferencji prasowej. Poza tym padły obietnice pod adresem personelu medycznego. Nareszcie…?

Konferencja prasowa ministra

Miniony weekend rząd spędził na dyskusjach, co by tu zrobić z sytuacją epidemiczną w Polsce, niewydolną służbą zdrowia i obrażanymi i od lat lekceważonymi lekarzami, którym zresztą już minister Jacek Sasin zdążył zarzucić złą wolę i miganie się od obowiązków.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zrozumiał chyba, że pójście na wojnę z lekarzami w obecnej sytuacji nie jest najlepszym pomysłem i na dzisiejszej konferencji prasowej, w której przedstawiciele prasy mogli uczestniczyć tylko zdalnie, postanowił złagodzić kurs. Mało tego, przedstawił wiele pomysłów, które mogą świadczyć o tym, że rząd rzeczywiście postanowił położyć uszy po sobie, przynajmniej w relacjach z pracownikami służby zdrowia.

zmiany w zasadach kwarantanny
Wikimedia

Jak stwierdził minister:

To nie łóżka leczą, to personel. Chciałem bardzo podziękować i nisko się ukłonić lekarzom, ratownikom, pielęgniarkom, diagnostom, którzy poświęcają cały swój czas na to, żeby jak najbardziej skutecznie przeciwstawić się temu niebezpieczeństwu.

Po czym padły ważne zapowiedzi. Minister zdrowia obiecał dodatek wynoszący 100 proc. wynagrodzenia z tytułu zwalczania COVID-19 przysługujący każdemu medykowi zaangażowanemu w walkę z epidemią oraz pełne wynagrodzenie podczas kwarantanny lub izolacji:

Wszyscy medycy, którzy będą skierowani na kwarantannę lub izolację otrzymają pełne wynagrodzenie. Będziemy to chcieli też zastosować dla służb mundurowych. Ta szczególna sytuacja wymaga szczególnego trybu działania

 

Zmiany w zasadach kwarantanny

Kolejnym rozwiązaniem, mającym odciążyć lekarzy etatowych, jest zwolnienie lekarzy rezydentów z egzaminu ustnego. Mają na razie przestać się uczyć i poświęcić wszystkie siły na walkę z pandemią.

 

Poza tym zostanie wprowadzona ustawa o dobrym Samarytaninie. Jak zapowiedział minister, chodzi o wyłączenie z odpowiedzialności karnej lekarzy, którzy podczas walki z COVID-19 popełnią nieumyślny błąd, pod warunkiem, że nie będzie miał charakteru ewidentnego zaniedbania:

Chcemy dać gwarancję bezpieczeństwa karnego dla lekarzy.

 

Kolejna zmiana dotyczy pracy na kwarantannie. Minister wyznał, że rozważa wprowadzenie możliwości pracy zdalnej podczas kwarantanny, czym kompletnie zaskoczył wiele osób, które już kwarantannę przebyły i normalnie na niej pracowały zdalnie, bo nie miały pojęcia, że nie powinny. No to teraz będą mogły robić to legalnie…

Jak zapowiedział Adam Niedzielski:

Chcemy wprowadzić możliwość telepracy na kwarantannie. Mamy blisko 300 tys. osób na kwarantannie. Chcemy, aby takie osoby mogły mieć możliwość pracy, bo na razie nasze przepisy tego nie zakładały.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tvn24.pl, twitter.com, cowzdrowiu.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Wikimedia

Może Cię zainteresować

zamknij