×

Zmiany w programie szczepień. Można sprawdzić, czy mamy już skierowanie

Zmiany w programie szczepień zostały wprowadzone, jak zwykle, w nocy. Nowa funkcjonalność pozwala sprawdzić, czy mamy już wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19.

Bałagan ze szczepieniami

Tuż po Bożym Narodzeniu ruszył w Polsce Narodowy Program Szczepień. Przez pierwszy tydzień udało się zaszczepić nieco ponad 50 300 Polaków. W tym samym terminie w takim na przykład Izraelu zaczepiono ponad milion obywateli. Odpowiedzialny za szczepienia Michał Dworczyk zapewnił, że też moglibyśmy szczepić o wiele więcej osób, co najmniej 3,5 miliona w skali miesiąca, a to, że szczepimy mniej, to wyłączna wina producentów.

Na szczęście od tamtego czasu ilość dawek dostarczanych przez firmy farmaceutyczne na polski rynek znacząco wzrosła. Do tego stopnia, że sam Dworczyk się w tym pogubił i znienacka, bez żadnego uprzedzenia, w nocy z 31 marca na 1 kwietnia uruchomił rejestrację na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla wszystkich chętnych urodzonych po roku 1982, którzy w styczniu zadeklarowali chęć szczepienia. Jak wyjaśnił było to możliwe, dzięki mniejszego niż zakładano zainteresowania szczepieniem wśród starszych roczników.

Kilka godzin później zmienił zdanie i stwierdził, że to jednak była pomyłka, ale wspaniałomyślnie pozwolił części zarejestrowanych zatrzymać swoje kwietniowe terminy i zapowiedział przepisanie tylko 60 tysięcy zarejestrowanych osób. Rzeczywiście, wielu 40-latków otrzymało nowe terminy, niektórzy nawet wcześniejsze niż te, na które się zapisali…

Od tamtej pory Dworczyk wyraźnie polubił nagłe zmiany w systemie szczepień, przeprowadzane w nocy. Właśnie zaskoczył Polaków kolejnym pomysłem.

Zmiany w programie szczepień

Jak się okazało w poniedziałek rano, została wprowadzona możliwość sprawdzenia, czy mamy już wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19 . Teoretycznie połowa kwietnia miała być terminem rejestrowania się roczników 1962 i młodszych. W praktyce wiadomo, że od 1 kwietnia, korzystając z bałaganu, terminy uzyskało ponad 600 tysięcy czterdziestolatków i pięćdziesięciolatków.

Osoby, które niezależnie od rocznika, chcą sprawdzić, czy już się mogą zapisywać na konkretny termin, mogą to zrobić na portalu pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl. Wpisując swój PESEL w specjalnym formularzu dowiedzą się, czy mają już wystawione skierowanie w systemie. Tym sposobem można także sprawdzić, czy nasz bliski, który, nie jest zbyt wprawny w korzystaniu z Internetu, ma już skierowanie, czy nie.

Jeśli tak, to system udzieli informacji, jak można się zapisać na szczepienie. Możliwości są trzy. Można to zrobić za pośrednictwem infolinii 989, skontaktować się z punktem szczepień lub zalogować na Internetowe Konto Pacjenta za pośrednictwem Profilu Zaufanego.

Jeśli skierowanie nie zostało wystawione, system o tym poinformuje. Oczywiście, możemy to dodatkowo sprawdzić, logując się do IKP. Wtedy, otwierając zakładkę „Skierowania”, zobaczymy, że jest tam pusto.

Źródła: next.gazeta.pl, pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, ezdrowie.gov.pl

Może Cię zainteresować