×

Zmiany w szczepieniach przeciwko COVID-19 od 3 stycznia 2022 roku

Od dzisiaj, 3 stycznia, wchodzą w życie zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Zmiany w szczepieniach przeciwko COVID-19 dotyczą schematów szczepień mieszanych. Komunikat opublikowano na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Zmiany w szczepieniach przeciwko COVID-19

Skąd pomysł na zmiany w szczepieniach przeciwko COVID-19? Jak podkreśla resort zdrowia, minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował się na zmiany „mając na uwadze aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA)”.

Szczegóły dotyczące zmian w szczepieniach przeciwko COVID-19

Pierwsza zmiana dotyczy sytuacji, w której dokańczamy szczepienie COVID-19 szczepionką dwudawkową. Co to oznacza? Osoby, które ukończyły 18. rok życia, mogą dokończyć rozpoczęty schemat szczepień preparatami Spikevax (Moderna), Comirnaty (Pfizer/BioNTech), lub Vaxzevria (AstraZeneca). Krótko mówiąc w sytuacji gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu, można podać inną dostępną szczepionkę (tzw. schemat mieszany lub heterologiczny).

Rekomendowana jest wówczas jednak kolejność przyjęcia w pierwszej kolejności szczepionki wektorowej a następnie szczepionki mRNA. Odwrotny schemat może być realizowany w przypadku indywidualnych wskazań. Nie mniej jednak ministerstwo zdrowia nadal rekomenduje schemat wykorzystania jednego preparatu. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, nie zmienia się warunek zachowania odstępu co najmniej 28 dni pomiędzy dawkami.

Kolejna zmiana tyczy się szczepienia przypominającego u osób 18+.W dawce przypominającej może być zastosowana szczepionka Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml, Spikevax połowa dawki: 0,25 ml, szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen w pełnej dawce 0,5 ml. W pierwszej kolejności uwzględniana jest natomiast szczepionka podawana w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowanie kolejności szczepienia tj. po szczepionce wektorowej podanie szczepionki mRNA.

Resort zdrowia zwrócił także uwagę na odstęp pomiędzy szczepieniem podstawowym a dawką przypominającą. Ten jest różny w zależności od przyjmowanych preparatów.

  • co najmniej 5 miesięcy, gdy podczas szczepienia podstawowego podawany jest preparat mRNA lub Vaxzevria (AstraZeneca), a w szczepieniu przypominającym podawana jest szczepionka mRNA,
  • co najmniej 2 miesiące, gdy podczas szczepienia podstawowego podawany jest preparat Vaccine Janssen (Johnson & Johnson), a w szczepieniu przypominającym podawana jest szczepionka Vaccine Janssen lub szczepionka mRNA

Szczepienia w Polsce

Jak czytamy na stronie gov.pl, do tej pory wykonano w Polsce 47 005 555 szczepień. Pierwszą dawką zaszczepiono 21 677 758 osób a w pełni zaszczepionych jest 21 049 453 osoby (dane z dnia 3.01 z godziny 11:00).

Źródła: tvn24.pl, www.gov.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować