×

Zmiany dla posiadaczy prawa jazdy. Będą mieli większe uprawnienia

Zmiany dla posiadaczy prawa jazdy. Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy prawne. Zgodnie z nimi, osoby z prawem jazdy kategorii B będą mogły prowadzić pojazdy o większej niż dotąd masie.

Zmiany dla posiadaczy prawa jazdy

Póki co dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który może prowadzić posiadacz prawa jazdy kategorii B wynosi 3 500 kg, czyli 3,5 tony. W oparciu o masę klasyfikuje się pojazdy na te o DMC do 3,5 tony oraz o DMC przekraczającym 3,5 tony. Ministerstwo Transportu przewiduje, że po zmianach posiadacze prawa jazdy z kategorią B będą mogli prowadzić pojazdy o masie do 4 250 kg, czyli o DMC do 4,25 tony.

Rafał Weber, wiceminister transportu wyjaśnił kiedy możemy spodziewać się zmian:

Zmiany w ustawie o transporcie drogowym podnoszące dopuszczalną masę pojazdu, który może być prowadzony przez kierowcę z prawem jazdy kategorii B, powinny wejść w życie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Wszystko wskazuje na to, że prawo zostanie zmienione, ponieważ prace są już na etapie zaawansowanym. Przyczyną wprowadzanych zmian jest chęć popularyzacji samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi. Tym samym, zmiany będą dotyczyły wyłącznie pojazdów przyczyniających się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, które zazwyczaj są cięższe od konwencjonalnych samochodów. Dlatego z prawem jazdy z kategorią B będzie można nimi jeździć, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy dodatkowy ciężar będzie wynikał z alternatywnego systemem napędu, jak ma to miejsce np. w modelach dostawczych w wersji elektrycznej m.in. w Volkswagen e-Crafter czy MAN eTGE lub z instalacją na gaz ziemny CNG.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Kolejnym warunkiem będzie czas posiadania uprawnień. Tylko osoby, które posiadają prawo jazdy od co najmniej 2 lat będą mogły poruszać się pojazdami z alternatywnym napędem o DMC do 4,2 tony. Rafał Weber zapowiedział, kiedy najprawdopodobniej zmiany wejdą w życie.

Planowany termin wprowadzenia w życie ww. zmian to pierwsza połowa 2021 roku. Każda osoba spełniająca warunki określone w przepisach ustawy będzie nabywała uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdami z mocy ustawy bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Wyjeżdżając za granicę należy mieć jednak na uwadze, że pozostałe kraje UE nie mają obowiązku akceptacji polskich przepisów. Jak wyjaśnia Weber:

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego w sprawie praw jazdy przepis jest wprowadzany przez dany kraj Unii i tylko na jego terytorium. Dlatego też pozostałe kraje nie mają obowiązku uznawania takiego uprawnienia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować