×

Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i podpalono cztery kościoły!

Katolickie szkoły powinny kojarzyć się przede wszystkim z dobrocią, nauczaniem szacunku i miłości do bliźniego. Ale czy na pewno właśnie tak są postrzegane? Wiele osób kojarzy takie placówki przede wszystkim z rygorem, surowością i dyscypliną.

Gdy miesiąc temu na terenie dawnego osiedla mieszkaniowego w pobliżu Kamloops, w prowincji Kolumbia Brytyjska znaleziono szczątki 215 dzieci, rozpoczęły się ataki na miejscowe kościoły. Przybrały na sile po kolejnych wstrząsających doniesieniach – tym razem 751 ciał dzieci odkryto przy szkole w prowincji Saskatchewan. Obie placówki to szkoły katolickie, a wśród miejscowej ludności od dawna krążyły opowieści o przestępstwach, do których miało dochodzić w nich dochodzić.

W XIX i XX wieku do szkół trafiały dzieci Innuitów i Metysów. Miały się asymilować z mieszkańcami o białym kolorze skóry. Zamiast tego dzieci były poniżane i maltretowane. Mówiono, że wiele z nich nigdy nie wróciło do swoich rodzin.

Zniszczono pomnik Jana Pawła II w Kanadzie

Na reakcję miejscowej ludności po dokonaniu makabrycznego odkrycia nie trzeba było długo czekać. W ubiegłym tygodniu podpalono cztery katolickie kościoły, które znajdują się na terenie Kolumbii Brytyjskiej. Policja wątpi, by pożary w kościołach były przypadkowe.

W minioną sobotę doszło do kolejnego aktu wandalizmu. Tym razem zdewastowano pomnik zmarłego papieża Jana Pawła II, który znajduje się przed katolickim kościołem Różańca Świętego w Edmonton. Zamazano imię papieża, a na pomniku odciśnięto kilkadziesiąt dłoni. Pod pomnikiem położono pluszowe maskotki.

Do incydentu doszło w sobotę po godz. 23. Policja wytypowała podejrzaną o zniszczenie pomnika kobietę.

Wcześniej w podobny sposób potraktowano m.in. wejście do katolickiej katedry św. Pawła w Saskatoon. Na drzwiach napisano czerwoną farbą: „byliśmy dziećmi”.

„To przestępstwo z nienawiści”

Oświadczenie w sprawie ostatnich wydarzeń wydał arcybiskup Richard Smith:

W czasie, gdy nasz kraj jest dotkliwie świadomy potrzeby pojednania z rdzenną ludnością tej ziemi, warto przypomnieć słowa, którymi papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Fort Simpson w 1987 r. mocno potwierdził wrodzoną dobroć rdzennej kultury i tradycji, i wyraził solidarność z Pierwszymi Nardami, ludami Metis i Innu w obronie ich praw: Moje przybycie do was spogląda wstecz na waszą przeszłość, aby głosić waszą godność i wspierać wasze przeznaczenie

– napisał duchowny.

Z kolei Andrzej Makarewicz, wiceprezes Kongresu Kanadyjskich Polaków w Albercie podkreślił, że zniszczenie pomnika „to przestępstwo z nienawiści”.

Czy to koniec aktów przemocy wymierzonych w katolicką społeczność w Kanadzie?
Fotografie:

Może Cię zainteresować