×

Owsiaka w takim stanie jeszcze nie widzieliśmy. PiS znalazł sposób na przejęcie pieniędzy WOŚP

Kilka dni temu pisaliśmy o zmianach szykowanych przez partię rządzącą, dotyczących zbiórek pieniędzy organizowanych na terenie naszego kraju. Według nich to minister spraw wewnętrznych oraz administracji miałby wybierać i wskazywać te kwesty, które będą mogły odbyć się na terenie Polski. Nic dziwnego, że przedstawiciele niektórych organizacji charytatywnych bardzo się tym faktem zaniepokoili. W tym Jurek Owsiak.

Wystosowano apel

Pod koniec lutego 30 organizacji, zajmujących się pomocą potrzebującym na terenie naszej ojczyzny, napisało apel do rządu o zatrzymanie wspomnianych wyżej zmian, forsowanych przez MSWiA. Doszło po tym do spotkania polityków z przedstawicielami tych organizacji. Jednak ono zamiast kogokolwiek uspokoić, wywołało skutek odwrotny.

Do całej sytuacji postanowił odnieść się Jerzy Owsiak na swoim facebookowym profilu:

Niech mi nikt nie mówi, że 3 godziny, spędzone przez polskie organizacje pozarządowe, m.in. Fundację WOŚP, z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, cokolwiek w sprawie zmian w Ustawie o zbiórkach publicznych wyjaśniły. Były to 3 godziny prezentowania kompletnie odległych od siebie stanowisk.

Organizacje pozarządowe mówią jednym głosem – dotychczasowa ustawa jest wystarczająca! Powstała w wyniku wzorowego procesu konsultacji społecznych i dobrze reguluje organizację zbiórek publicznych w Polsce. Nie potrzeba tu żadnych zmian!.

(…)Jednak MSWiA postanowiło wszystko diametralnie zmienić, proponując coś, na co absolutnie nie ma zgody. Bez względu na opcję polityczną – nie może być tak, że minister spraw wewnętrznych na niejasnych bardzo przesłankach, jakimi są określenia „sprzeczność z zasadami współżycia społecznego” czy „ważny interes publiczny”, unieważnia zbiórkę oraz ma możliwość uruchomienia procedury „przejęcia” zebranych już środków.

(…)Żadna organizacja na dzisiejszym spotkaniu nie zgodziła się z proponowanymi zmianami! Nie ogłosiliśmy razem z Ministerstwem żadnego wspólnego komunikatu. Nasz postulat jest jeden – prosimy natychmiast odstąpić od tego pomysłu i nie „majstrować” przy Ustawie, dzięki której do tej pory chociażby WOŚP zebrała na pomoc państwu polskiemu i na zakup ponad 48 000 urządzeń medycznych dla publicznych szpitali ponad 825 milionów złotych. Dzisiejsze zapewnienia, że chodzi o „nasz wspólny interes” są niebezpieczne i zwodnicze.

(…)Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego, coś co wykracza poza wszelkie normy budowania społeczeństwa obywatelskiego. 8 marca przedstawimy rezultat 26 Finału WOŚP. Zagraliśmy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mogę tylko powiedzieć, że poprzez tę zbiórkę po raz kolejny odczuliśmy gigantyczne, powtarzam – gigantyczne zaufanie Polaków do Orkiestry. Będziemy mogli zrealizować wszystkie nasze finałowe cele. Już teraz myślimy, co jeszcze możemy zrobić dla ratowania zdrowia i życia dzieci w polskich szpitalach. I jak grom z jasnego nieba urzędnicy MSWiA właśnie teraz, kilka tygodni po Finale, przygotowują szkodliwą, złą, a w opinii wielu specjalistów niekonstytucyjną ustawę o zbiórkach publicznych. Nie ma na to naszej zgody. Już teraz prosimy Was o pomoc, abyście także, kiedy zajdzie taka potrzeba, wyrazili swoją opinię. Być może się mylimy, być może nie mamy racji, być może nowe pomysły mieszczą się w standardach dzisiejszej Polski i większości Polaków odpowiadają. Ale będziemy chcieli o to zapytać, chcąc bronić swojej racji. No passaran! W tej sprawie nawet kroku do tyłu.

Zgadzacie się z Jurkiem?

Może Cię zainteresować

zamknij