×

Nowe zasady przyjmowania klientów w salonach kosmetycznych i fryzjerskich

 • Od poniedziałku funkcjonują już salony fryzjerskie i kosmetyczne. Tysiące kobiet wyczekujących z niecierpliwością na farbowanie włosów bądź odświeżenie paznokci rzuciło się do gabinetów. O tym, czy wszyscy pamiętają o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa, przekonamy się obserwując statystyki zakażeń.

  Zasady obowiązujące w salonach kosmetycznych

  Ogromna ilość kobiet na wieść o ponownym otwarciu salonów kosmetycznych oraz gabinetów fryzjerskich od razu postanowiła skorzystać z ich usług. Pomimo realnego zagrożenia zakażenia koronawirusem i faktu, że epidemia w Polsce nie wygasa, lecz nadal utrzymuje się na tym samym poziomie, nie brakuje osób gotowych zaryzykować własnym zdrowiem, aby mieć piękne włosy, paznokcie bądź oczyszczoną cerę. Ze względu na stan epidemiologiczny, w salonach obowiązują zmienione reguły. Przyjmowanie klientów w salonach fryzjerskich oraz w gabinetach kosmetycznych ma miejsce na nieco innych niż wcześniej warunkach.

  Umawianie wizyt może odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną, podczas wizyty nie wolno korzystać z telefonów komórkowych, a płatność może się odbywać wyłącznie metodami bezgotówkowymi. Co więcej, poczekalnie pozostają nadal wyłączone z użytku. Każdy z klientów będzie musiał przyjść do salonu zaopatrzony w maseczkę oraz rękawiczki ochronne. Pracownicy będą zobowiązani do przeprowadzenia gruntownej dezynfekcji po każdym kliencie. Sprzątane będą wszelkie powierzchnie dotykowe, na których wykonywana była usługa jak również przedmioty, których mogli dotykać klienci, m.in. poręcze, włączniki, uchwyty, klamki czy oparcia krzeseł. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski tłumaczy, dlaczego tak istotny jest zakaz używania telefonów komórkowych.

  Wytłumaczenie, jakie widzę to to, że telefon może być nieodkażony i dotykając go w środku gabinetu fryzjerskiego, możemy przenieść patogen z jego powierzchni na jakąś powierzchnię w salonie.

  Przyłbice są skuteczniejsze

  Specjalista jest zdania, że najskuteczniejszą formą ochrony dla fryzjerów jest noszenie przyłbic, ponieważ te najdokładniej zasłaniają usta, nos i całą twarz.

  Przypominam, że noszenie maseczek stanowi głównie ochronę dla otoczenia. Maseczki przede wszystkim mają za zadanie zapobiegać transmisji wirusa w przypadku osób, które są zarażone, ale przechodzą to bezobjawowo.

  Ekspert zwraca uwagę na fakt, że przyłbice w odróżnieniu od maseczek ochronnych nie utrudniają oddychania i niosą w sobie znacznie mniej efektów ubocznych.

  Przyłbice zasłaniają również błony śluzowe oczu. Jako że są wykonane z plastiku, którego żaden wirus nie jest w stanie przeniknąć, stanowią jeszcze lepszą mechaniczną barierę dla potencjalnych wykrztuszanych czy wydychanych patogenów. Jeżeli ktoś dusi się w maseczce lub jest mu w niej bardzo niewygodnie, powinien rozważyć noszenie nawet najprostszej przyłbicy.

  Zdarza się, że ze względu na konieczność poniesienia tzw. kosztów sanitarnych ceny w salonach są nieco wyższe niż w normalnych warunkach. To jednak nie zraża klientów. W większości miejsc terminy są już zarezerwowane do końca czerwca.

  zasady obowiązujące w salonach kosmetycznych 2
  Pixabay
 • *Zdjęcia mają charakter poglądowy
  Fotografie: Pixabay.com, www.pxfuel.com

  Może Cię zainteresować

  zamknij