×

19-latek przewieziony na OIOM po podaniu drugiej dawki szczepionki na COVID-19

Zapalenie serca po szczepionce przeciwko koronawirusowi wykryły izraelskie służby medyczne u jednego z pacjentów. 19-latek został przewieziony na OIOM.

Światowy lider szczepień

Izrael ma opinę światowego lidera szczepień przeciwko Covid-19. Od 27 grudnia tamtejszym medykom udało się zaszczepić 3 miliony spośród narodu liczącego 9,3 miliona obywateli, czyli jedną trzecią. Dwie dawki, wymagane do uzyskania odporności przyjęło już 1,6 miliona osób. Z powodu szybkiego tempa szczepień, pierwszą dawkę otrzymuje już młodzież. Izrael chce zaszczepić wszystkich, którzy ukończyli 16. rok życia.

Niestety, u jednego z młodych pacjentów zaobserwowano niepokojącą reakcję na drugą dawkę szczepionki. Jest to o tyle zaskakujące, że młodzież to tej pory uchodziła za grupę, której koronawirus szkodzi w najmniejszym stopniu. Tymczasem, ku zdumieniu lekarzy, niepożądana reakcja wystąpiła u 19-latka.

Zapalenie serca po szczepionce

Pięć dni po przyjęciu drugiej dawki preparatu Pfizera i BioNTech, zaczął się skarżyć na kołatanie serce, duszności i ból promieniujący do lewej ręki. Ze względu na objawy, wskazujące na zawał serca, 19-latka przewieziono na OIOM w klinice Terem w Modi’in. Badania wykazały, że do zawału na szczęście nie doszło, ale nastolatek cierpi na zapalenie mięśnia sercowego. Jak komentuje dr Abdulhadi Farojeh, dyrektor medyczny kliniki Terem:

Fakt, że objawy pojawiły się natychmiast po szczepieniu, budzi podejrzenie, że stan zapalny mogła spowodować reakcja immunologiczna.

Jeśli tak jest, to u 19-latka wystąpiła bardzo rzadka reakcja. Z danych Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia wynika, że do zapalenia mięśnia sercowego w wyniku przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19, doszło w zaledwie kilku przypadkach na całym świecie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, turystyka.wp.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować