×

Rząd znów zaostrzy restrykcje? Jest pierwsza branża do zamknięcia

Czy w związku z lekceważeniem obostrzeń przez Polaków, rządzący rozważają ponowne zaostrzenie restrykcji? Która branża ponownie ucierpi?

„Impreza” w Zakopanem

Od 12 lutego rząd rozpoczął powolne odmrażanie gospodarki. Otwarto m.in. hotele, kina, teatry, baseny i stoki narciarskie. Wiele wskazuje jednak na to, że za chwilę może nastąpić powrót do wcześniejszych restrykcji. Powodem jest rosnąca gwałtownie liczba wykrywanych zachorowań.

Działania rządu prawdopodobnie związane są z ostatnimi wydarzeniami na Krupówkach. To właśnie tam w ubiegły weekend tłum ludzi bawił się na wielkiej ulicznej „imprezie”. Kolejnego dnia Adam Niedzielski potępił takie zachowanie. W jego ocenie, może to być początek trzeciej fali pandemii:

Wyniki zakażeń pokazują nowy trend – codzienna liczba osób zakażonych o kilkaset większa niż przed tygodniem. Znajdujemy się w takiej sytuacji, że odwraca się trend. Z dotychczasowej sytuacji, kiedy mieliśmy do czynienia ze stale malejącą liczbą przypadków, mamy pierwszy tydzień, czy pierwsze dni, kiedy ta tendencja się odwraca. I mamy systematycznie, porównując się z dniami tygodnia w poprzednich tygodniach systematyczne wzrosty.

Rządzący od początku nie ukrywali, że luzowanie obostrzeń jest swego rodzaju eksperymentem. Wychodzi jednak na to, że był on nieudany, bo w planach jest już zamknięcie pierwszej branży.

Zaostrzenie restrykcji niemal pewne?

Tymczasem, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, rządzący przywrócą obostrzenia, jeżeli krzywa zachorowań wciąż będzie rosła. Decyzje mają zapaść najwcześniej we wtorek w przyszłym tygodniu. Kluczowe będą dane o nowych przypadkach Covid-19.

W tym tygodniu jest za wcześnie, by mówić o pełnym obrazie rzeczywistości, ale biorąc pod uwagę analizy z ostatnich dni, raczej nie przewidujemy, że liczba zakażeń zacznie spadać.

– mówi dziennikowi rozmówca z rządu.

Według gazety, widoczny od kilku dni wzrost zachorowań to efekt powrotu uczniów młodszych klas do szkół, otwarcie galerii handlowych, ale także pogody sprzyjającej rozprzestrzenianiu się wirusa. Na to wszystko nakłada się nadchodząca trzecia fala pandemii, przed którą ostrzega już rząd.

Z przecieków wynika, że jako pierwsze mogą zostać zamknięte stoki narciarskie:

Jak słyszymy, pod wpływem ogromnego ruchu turystów w kurortach górskich pojawił się pomysł, by w pierwszej kolejności zamknąć stoki narciarskie. Na razie nie ma planów zamykania hoteli – rząd przyjmuje, że reżim sanitarny jest w nich utrzymywany.

– czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Źródła: biznes.radiozet.pl, www.rmf24.pl, polskatimes.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij