×

Dlaczego posiadanie starszej siostry jest tak cenne? 5 najważniejszych powodów

Jeśli masz starszą siostrę, to z powodzeniem możesz schować się za jej plecami, gdy wpakujesz się w kłopoty. Możesz zmusić ją do wykonywania swoich obowiązków, a nawet pożyczać od niej ubrania (naturalnie, nie mówiąc o tym). Jest jednak znacznie więcej rzeczy, które są łatwiejsze, dzięki posiadaniu starszej siostry.

Zalety posiadania starszej siostry

Psycholodzy uważają, że posiadanie siostry poprawia stabilność psychiczną i ogólny rozwój człowieka. Dzieci, które dorastają z siostrami są szczęśliwsze i łatwiej przystosowują się do dorosłego życia. Starsza siostra jest w stanie pomóc w wielu dziedzinach życia. Oto kilka przykładów.

#1 Zmniejsza prawdopodobieństwo rozwodu

Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Ohio State University, dzieci posiadające rodzeństwo są w mniejszym stopniu narażone na rozwód w przyszłości. Jedną z przyczyn tego zaskakującego odkrycia jest fakt, że posiadanie siostry czyni człowieka bardziej dojrzałym i mniej egocentrycznym dorosłym.

Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa mają ogromny wpływ na rozwój osoby dorosłej. Dzieci posiadające rodzeństwo muszą bardzo wcześnie nauczyć się radzenia sobie z konfliktami, dlatego wychowanie z dzieciństwa jest bardzo przydatne w kontaktach z partnerem. Posiadanie starszej siostry, która jest „dorastającym przyjacielem” ma ogromny wpływ na każdą dziedzinę życia.

#2 Sprawia, że rodzice są wobec Ciebie bardziej wyrozumiali

Jeśli uważasz, że dorastanie było dla ciebie trudne, to uwierz, że z pewnością jeszcze trudniejsze było dla twojej siostry. Badania wykazują, że rodzice są znacznie bardziej surowi względem swoich pierworodnych w porównaniu do reszty rodzeństwa.

Gdy ludzie po raz pierwszy zostają rodzicami, są nastawieni na przestrzeganie przez dziecko zasad i mają zbyt wiele oczekiwań. Gdy rodzi się kolejne dziecko, stopniowo stają się coraz łagodniejsi. Jeśli masz starszą siostrę, to kolejny powód, dla którego powinieneś być jej wdzięczny.

#3 Starsza siostra kibicuje Ci i pomaga osiągnąć cele

Może Cię nauczyć wielu rzeczy, których jeszcze nie doświadczyłeś. Zawsze będzie Twoim sprzymierzeńcem i kimś do kogo możesz się zwrócić o pomoc. Inspiruje Cię do bycia lepszym i dążenia do wyznaczonych celów.

Dorastanie z siostrami czyni cię bardziej ambitnym i niezależnym. Naturalnym procesem dla młodszego rodzeństwa jest to, aby naśladować starszych w ramach rozwoju społecznego i poznawczego. Nawet jeśli nie jesteś tego świadomy, Twoja starsza siostra ma fundamentalne znaczenie w kształtowaniu Twojej osobowości.

#4 Poprawia Twoje zdrowie psychiczne

Według naukowców dorastanie z siostrami zmniejsza negatywne uczucia u młodych nastolatków. Rzadziej czujesz się samotny, winny i niekochany.

Rodzeństwo jest bardzo ważne w rozwoju emocjonalnym i może pomóc w zapobieganiu depresji. Stwierdzono również, że posiadanie siostry czyni cię milszą, bardziej empatyczną osobą.

#5 Pomaga Ci odkryć znaczenie bezwarunkowej miłości

Ona jest kimś, kto zawsze może liczyć na Twoje poparcie. Nawet w miarę upływu czasu, ta więź będzie nadal mieć ogromne znaczenie dla Twojego ogólnego samopoczucia i trwałości związków, jakie będziesz tworzyć. Zawsze masz jej wsparcie i kogoś do rozmowy. To sprawia, że ​​czujesz się kochany i zaopiekowany, a także uczy, jak lepiej komunikować swoje uczucia.

Zawsze będzie Ci łatwiej dzielić się z nią, niż z rodzicami swoimi sekretami, a ona z pewnością będzie lepszym słuchaczem.

Przede wszystkim, posiadając siostrę przez całe życie będziesz miał najlepszego przyjaciela, który zna Cię tak bardzo, że patrząc na Ciebie, może odgadnąć o czym myślisz. To najcenniejszy dar i coś, co warto pielęgnować każdego dnia.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: brightside.me
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij