×

Poruszające zdjęcie z Auschwitz. Trójka dzieci chwilę później już nie żyła

Poruszające zdjęcie z Auschwitz opublikowane jakiś czas temu na oficjalnej stronie Muzeum skłoniło internautów do refleksji na temat piekła Holokaustu. To przerażające, że wszystkie osoby widoczne na fotografii zginęły w obozie koncentracyjnym.

Poruszające zdjęcie z Auschwitz

Muzeum Auschwitz opublikowało na Instagramie zdjęcie przedstawiające trójkę dzieci: Jeanette, Johna i Anne już jakiś czas temu. Rodzeństwo wraz z matką trafiło do obozu śmierci w 1942 roku z Amsterdamu. Jeanette Groenteman miała wówczas tylko 5 lat. Była córką Leny Kroonenberg i Meijera Machiela Groentemana. Jak wynika z dokumentów, którymi dysponuje muzeum, cała trójka zmarła 2 sierpnia w komorze gazowej. Niemcy uznali bowiem dzieci za nieprzydatne do pracy.

Natychmiastowej zagładzie w komorach gazowych bezpośrednio po przywiezieniu do obozu, bez oznaczenia numerem ewidencyjnym, podlegali w zasadzie tylko Żydzi uznani ze względu na wiek i stan fizyczny za niezdolnych lub nieprzydatnych do pracy.

John, Anne i Jeanette trafili do komory gazowej zaraz po wyjściu z pociągu. Nikt z rodziny Groentemanów nie przetrwał wojny. Co więcej, zgodnie z obliczeniami Laurence Rees, badaczki Holokaustu wśród 1,1 miliona ofiar śmiertelnych, aż 200 000 stanowiły dzieci.

Utrzymywanie w pamięci

Konieczne jest przypominanie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej oraz podkreślanie, że za eksterminację Żydów oraz narodów słowiańskich była odpowiedzialna III Rzesza. Na przestrzeni ostatnich lat nasila się zjawisko polegające na zrzucaniu części winy za zagładę Żydów na Polaków, choć w rzeczywistości było zupełnie inaczej. Co więcej, Polacy ryzykując własne życie w heroiczny sposób ratowali Żydów, ukrywając ich we własnych domach. Edward Mosberg człowiek, który ocalał z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen również zaznacza, że tylko naród niemiecki ponosi odpowiedzialność za Holokaust.

Ważne, by nie zapominać o tym, co dzieje się dzisiaj i o tym, co wydarzyło się kiedyś. Za Holokaust obwiniam naród niemiecki. Gdyby Niemcy nie głosowali na Hitlera, to nie byłoby nazistów, obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, które Niemcy stworzyli na terenie Polski. Gdyby Niemcy nie głosowali wtedy za Hitlerem, nie byłoby tego wszystkiego.

Wraz z upływem czasu, przybywa osób, które traktują Holokaust w sposób niefrasobliwy. W sieci pojawiają się liczne zdjęcia przedstawiające „modelki” pozujące w miejscach, w których ginęli ludzie.

Fotografie: Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować