×

Kościół zabiera głos w sprawie 1 listopada: „Sytuacja rozwija się dynamicznie”

Za niedługo czeka nas Wszystkich Świętych. Jak będzie wyglądać kwestia wizyt na cmentarzu? Już niedługo mają się pojawić zalecenia episkopatu przed 1 listopada.

Zalecenia episkopatu przed 1 listopada

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce rozwija się w zatrważającym tempie. W ostatnim czasie niemal każdego dnia Ministerstwo Zdrowia notuje kolejny rekord pod względem liczby zakażeń.

Na początku listopada obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To czas, w którym Polacy masowo odwiedzają nekropolie i groby bliskich. Wśród ekspertów pojawiają się już głosy, aby w 1 i 2 listopada zdecydowanie ograniczyć możliwości odwiedzania cmentarzy.

Rząd jak dotąd nie ma niczego takiego w planach. Serwis Interia zwrócił się więc w tej sprawie do Konferencji Episkopatu Polski. Czy są jakieś zalecenia dla wiernych na to święto?

Sytuacja rozwija się dynamicznie i jest ekstremalnie zmienna, więc na razie nie ma żadnego oficjalnego stanowiska ani konkretnych zaleceń co do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, poza wezwaniem, by respektować zalecenia służb sanitarnych

– przekazał Interii rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Dodał, że bliżej 1 listopada pojawi się w tej sprawie komunikat. Wytyczne będą uzależnione od tego, co postanowią służby sanitarne.

Apelujemy o rozsądek i stosowanie podstawowych reguł, takich jak zasłanianie ust i nosa, mycie i dezynfekcja rąk, dystans czy wietrzenie pomieszczeń. To kwestia odpowiedzialności

– powiedział ks. Gęsiak.

Przestrzeganie obostrzeń w kościele

Rzecznik KEP przypomniał też o zasadzie przyjmowania Komunii Św. do ręki. Także prymas abp Wojciech Polak w rozmowie z Interią wezwał wiernych do przestrzegania zasad sanitarnych:

Będziemy uważnie sprawdzać, jakie ograniczenia ustala Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zależy nam na tym, żeby z jednej strony zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa i ostrożności, a z drugiej, żeby umożliwić wiernym dostęp do świątyń. Na pewno nie będziemy występować przeciwko państwowym obostrzeniom.

Przypomnijmy, że o ile w strefie żółtej nie ma limitu wiernych na terenie świątyni, tak w czerwonej już tak. Na jej terenie może znajdować się wyłącznie 50 proc. wiernych, oczywiście wszyscy muszą być w maseczkach. Jedyną osobą zwolnioną z jej noszenia, jest osoba sprawująca kult.

W przypadku uroczystości na zewnątrz, osoby muszą zachować 1,5 metra odstępu oraz mieć zakryte nos i usta.

Źródła: wydarzenia.interia.pl, wiadomosci.gazeta.pl, koduj24.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować