×

Zakaz opuszczania domów. Tak Słowacja walczy z pandemią

Zakaz opuszczania domów obowiązuje na terenie całej Słowacji, a na południu kraju został dodatkowo zaostrzony. Warunkiem opuszczenia domu jest negatywny test na obecność koronawirusa.

Surowe restrykcje

Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej na Słowacji, od północy w Nowy Rok obowiązują na terenie całego kraju surowe obostrzenia. W piątek szef służb sanitarnych Jan Mikas wyjaśnił, że restrykcje mają na celu zatrzymanie ludzi w domach.

Wprowadzono zakaz spotykania się osób z różnych gospodarstw domowych i opuszczania miejsc zamieszkania w sytuacjach innych niż wizyta u lekarza, wykonanie testu na obecność koronawirusa oraz niezbędne zakupy. Wyjście do pracy w godzinach od 5 rano do 1 w nocy dnia następnego jest możliwe jedynie za okazaniem stosownego zaświadczenia. Psa można wyprowadzać na odległość maksymalnie kilometra od domu.

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się mieszkańcy Nitry i okolicznych rejonów na południu Słowacji. W tym powiecie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu tygodnia przekroczyła granicę 1000 zakażonych na 100 000 mieszkańców. Przeciążony szpital w Nitrze nie daje rady hospitalizować wszystkich potrzebujących. Jako szpital pomocniczy została wyznaczona prywatna placówka w oddalonej o 40 km Galancie, która decyzją resortu zdrowia została przekształcona w placówkę covidową.

Załamanie przeżywa również jedyne w regionie krematorium znajdujące się w Nitrze. W tej sytuacji część zwłok jest transportowana do Bańskiej Bystrzycy oraz do Bratysławy.

Zakaz opuszczania domów na Słowacji

Słowacki rząd podjął w środę decyzję o zaostrzeniu na terenie Nitry i okolic już i tak surowych obostrzeń. Od poniedziałku na tym terenie warunkiem wyjścia do pracy lub w celu odprowadzenia dzieci do szkoły jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie.  Szacuje się, że nowe restrykcje obejmą od 160 do 166 tysięcy mieszkańców południa Słowacji.

Negatywnymi wynikami testów będą musiały się wylegitymować również osoby spoza regionu, ale pracujące w Nitrze lub okolicach lub opiekujące się członkami rodziny tam mieszkającymi.

Niezależnie od obostrzeń, władze Słowacji zapowiadają przeprowadzenie masowych testów antygenowych mieszkańców. Następnie mają one być jeszcze dwukrotnie powtarzane. Ponieważ od ich wyniku zależy prawo do wyjścia z kwarantanny, przestały być nazywane dobrowolnymi.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister zdrowia Marek Krajczi i minister pracy Milan Krajniak podkreślili, że jeden z największych w regionie pracodawców, Jaguar Land Rover, którego fabryka znajduje się na południu Słowacji, postanowił dać dobry przykład i od czwartku zacznie masowe testowanie swoich pracownikow, przy pomocy wojska, policji i strażaków.

Źródła: www.polsatnews.pl, www.polsatnews.pl

Polecane

Może Cię zainteresować