×

Od wczoraj banki uniemożliwiły składanie wniosków o 500+. Mają ku temu powód

Od kiedy wprowadzono w życie świadczenie 500+ wielu ludzi dosłownie rzuciło się do składania wniosków. Można to zrobić w ośrodkach pomocy społecznej, urzędzie gminy czy za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Warto mieć jednak na uwadze, że ostatnia z tych opcji od wczoraj została w wielu bankach zablokowana. Kiedy i czy zablokowanie składania wniosków w bankach dobiegnie końca? Znamy już odpowiedź na to pytanie.

Banki niegdyś śpieszyły z pomocą

Kiedy zdecydowano o wprowadzeniu świadczenia 500+, banki szybko zauważyły w tym okazję na przyciągnięcie nowych klientów. Z biegiem czasu składanie wniosków o świadczenie poprzez bankowość elektroniczną stało się czymś zupełnie naturalnym i nikogo to nie dziwiło. Nie trzeba było stawiać się w ośrodkach pomocy społecznej czy urzędach gminy, co pozwalało zaoszczędzić sporo czasu. Czyżby coś w tym temacie się teraz zmieniło?

Zablokowanie składania wniosków

Od 27 czerwca w przypadku niektórych banków składanie wniosków o 500+ zostało zablokowane. Mowa tutaj m.in. o PKO BP, Credit Agricole, Getin Bank czy Banku Pocztowym. Od dzisiaj, 28 czerwca, tyczy się to również bankowości elektronicznej w mBanku. Powodem okazują się być prace serwisowe, które mogą potrwać do końca miesiąca. Od 1 lipca wszystko powinno funkcjonować już tak jak wcześniej.

Skąd takie działania banków? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta

Nie trzeba być geniuszem, aby stwierdzić, z jakiego powodu w bankach trwają prace techniczne odnośnie 500+. Otóż od 1 lipca będzie możliwość składania wniosków o przyznanie świadczenia również na pierwsze dziecko, co wiąże się ze zmianami w przypadku zgłoszeń. Taka kolej rzeczy prawdopodobnie będzie miała swoje przełożenie na znacznie większe przeciążenie serwerów bankowych. Nikogo nie powinno więc dziwić, że banki postanowiły się przygotować na zwiększone zainteresowanie klientów.

Co powinni zrobić więc rodzice, którzy już chcą złożyć wniosek?

Choć banki zablokowały takową opcję, wciąż można złożyć wniosek o objęcie programem Rodzina 500 plus w ośrodkach pomocy społecznej, urzędzie gminy czy nawet na poczcie. Co więcej, można to zrobić również za pośrednictwem Internetu na stronie rządowej empatia.mrpips.gov.pl.

Nie ma się więc co załamywać, bowiem już niebawem możliwość składania wniosków poprzez bankowość elektroniczną z powrotem będzie możliwa.

Może Cię zainteresować

zamknij