×

Wzruszające wideo nagrane z ukrycia. Chłopiec z zespołem Downa pociesza autystycznego kolegę

Ci dwaj chłopcy z pewnej meksykańskiej szkoły, sami dali nam lekcję życia. Wszystko za sprawą jednego, krótkiego nagrania, które w ekspresowym tempie podbiło serca milionów internautów.

Od tych dzieci moglibyśmy się wiele nauczyć.

Nagrał ich nauczyciel

To nagranie trafiło do sieci dzięki nauczycielowi jednej ze szkół w Meksyku. Mężczyzna uchwycił na nim piękny moment, dzięki któremu nagranie porusza i chwyta za serce. I rezonuje szczególnie w tych, którzy kiedykolwiek poznali jedno z dzieci specjalnej troski.

Ci mali chłopcy podczas minutowego nagrania, choć nieświadomie, uczą empatii, ciepła, współczucia i szacunku. I robią to skutecznie, bo nagranie obejrzało już ponad 18 milionów ludzi z całego świata!

Chłopiec z zespołem Downa pociesza kolegę

Na nagraniu widać płaczącego, autystycznego chłopca. Pociesza go jego szkolny kolega z zespołem Downa. Przytula kolegę i ociera mu łzy. Te proste gesty robią mocne wrażenie. I sprawiają, że człowiek nabiera dystansu do własnych problemów.

Krótkie amatorskie wideo, które zostało wrzucone na Facebooka, obiegło również Twitter i Reddit i zadziałało… magicznie.

Żyją wśród nas

Wśród tysiąca dzieci, jedno rodzi się z zespołem Downa. Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy chorych.

Chorzy na zespół Downa uczą nas, jak cieszyć się z niewielkich rzeczy, jak się dzielić uczuciami i wrażliwością.

Na co dzień są ignorowane albo odrzucane. Traktuje się je z pobłażliwością, a często spycha na margines. Czasem wynika to z tego, że nie do końca wiemy, co znaczy zespół Downa i nie mamy pojęcia jak się zachować. Na naszym rodzimym podwórku można było to zauważyć, gdy w przestrzeni publicznej zaczęła się dyskusja na temat używania określenia „Down” jako obraźliwego. Niestety, nie zawsze podobne zachowanie wynika jedynie z braku wiedzy i świadomości.

Dzieci z zespołem Downa i dzieci autystyczne nie mogą w pełni żyć tak, jak żyją zdrowe dzieci. Bywa, że z tego powodu są nie tylko wyśmiewane, ale i poniżane. Nie tylko przez rówieśników.

Nie wiadomo kim są dzieci z tego nagrania, ale ich postawa daje do myślenia

Mężczyzna, który zamieścił na Twitterze nagranie, zdradził również, że sam ma siostrzeńca z zespołem Downa. Opisuje chłopca w pięknych słowach:

Nigdy nie widziałem nikogo, kto miałby taką zdolność empatii, jak on. Te dzieci naprawdę mają wielkie serca. Są takie niewinne.

Pod filmem, w którym chłopiec z zespołem Downa pociesza kolegę pojawiło się wiele komentarzy, które udowadniają, że wobec krótkiego nagrania ciężko przejść obojętnie.

Fotografie: Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować