×

Wzrost przemocy domowej w trakcie pandemii. Ofiary pokazują swoje rany

Wzrost przemocy domowej w trakcie pandemii jest bezpośrednio powiązany z przymusową kwarantanną. Dowodem są poniższe zdjęcia skatowanych kobiet. Rząd podejmuje kroki w tej sprawie.

Wzrost przemocy domowej w Wielkiej Brytanii

Na wyspach brytyjskich przemoc domowa stała się istotnym problemem w czasie pandemii. Komisja Spraw Wewnętrznych ostrzegła, że ​​bez pilnych kroków w celu rozwiązania tego problemu rodziny i społeczności będą musiały poradzić sobie z „katastrofalnymi konsekwencjami” dla przyszłego pokolenia.

W swoim raporcie komitet stwierdził, że Wielka Brytania odnotowała wzrost przemocy domowej od czasu wprowadzenia ograniczeń wychodzenia z mieszkań. Na infolinii, która ma wspierać ofiary, liczba telefonów wzrosła o 49%. Z kolei przypadki incydentów w domu stały się bardziej złożone i poważne. Zanotowano wyższe poziomy przemocy (w tym obrażeń) i kontroli wobec poszkodowanych.

Komitet z zadowoleniem przyjął publiczną kampanię informacyjną rozpoczętą przez rząd na początku tego miesiąca. Jednakże stwierdzono, że politycy powinni pójść dalej z pełnym planem działania kierowanym i koordynowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych:

Bez zdecydowanych działań mających na celu walkę z przemocą domową i wsparcie ofiar w czasie pandemii Covid-19 społeczeństwo będzie miało do czynienia z katastrofalnymi konsekwencjami dla przyszłego pokolenia.

Komitet stwierdził, że plan powinien obejmować dostęp do informacji, profilaktykę i pomoc, wsparcie mieszkaniowe oraz zakwaterowanie w schronisku. Dodatkową pomocą ma być „silna reakcja wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”. Usługi wsparcia dla przemocy domowej i dzieci, wymagających szczególnego traktowania potrzebują „pilnego i bezpośredniego finansowania”. Inaczej ofiary byłyby „znacznie bardziej narażone na szkodę”.

Przedstawiciele projektu Counting Dead Women poinformowali, że 14 kobiet i dwoje dzieci zostało zabitych w ciągu pierwszych trzech tygodni od rozpoczęcia kwarantanny.

Kobiety pokazują, co je spotkało

Rząd brytyjski rozpoczął nową kampanię uświadamiającą, #YouAreNotAlone, mającą na celu wsparcie osób dotkniętych przemocą domową. Ma ona przypominać, że pomoc ze strony odpowiednich służb wciąż pozostają dostępne w tym trudnym czasie pandemii. Członkowie społeczeństwa proszeni są o okazanie solidarności i wsparcia tym, którzy mogą cierpieć, poprzez udostępnienie zdjęcia serca na dłoni.

Z kolei odważne kobiety, które doświadczyły przemocy opublikowały zdjęcia po pobiciu przez partnerów. Ten widok jest naprawdę porażający, ale one nie chcą niczego ukrywać. Chcą pokazać światu, że ból i cierpienie nie musi towarzyszyć poszkodowanym. Będzie on tak długo elementem czyjegoś życia, póki cierpiący nie będzie miał odwagi coś z tym zrobić. Podstawowym problemem ze zgłaszaniem takich napaści jest fakt, że wiele ofiar boi się przyznać do tego, co je spotyka we własnym domu.

Pamiętajcie, jeśli jesteście świadkami przemocy domowej – reagujcie natychmiast!

Źródła: www.thescottishsun.co.uk, www.thescottishsun.co.uk
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować