×

Wystąpił na ceremonii otwarcia w Katarze. Cały świat zastanawia się, kim jest i co mu dolega

Do tej pory obserwowało go kilka milionów internautów, w niedzielę usłyszał o nim cały świat. 20-letni Ghanim Al Muftah wystąpił na ceremonii otwarcia mundialu w Katarze razem z Morganem Freemanem. Pomimo swojej niepełnosprawności, chłopak uprawia sport i pokonuje kolejne bariery.

„Będziemy jego lewą i prawą nogą”

Ponad 20 lat temu lekarze powiedzieli rodzicom Ghanima, że ich dziecko urodzi się z poważną i rzadką chorobą regresji ogonowej (kręgosłup i dolne części ciała nie rozwijają się prawidłowo). Matka, zgodnie z katarskim prawem, mogła dokonać aborcji. Zabieg jest dopuszczony, gdy płód jest uszkodzony. Kobieta zdecydowała jednak, że urodzi dziecko. Nie była osamotniona —  mogła liczyć na wsparcie męża.

Będziemy jego lewą i prawą nogą

— postanowili rodzice Ghanima. Dotrzymali słowa.

Ghanim urodził się w 2002 r. jako jeden z bliźniaków. Lekarze uważali, że chłopiec nie przeżyje. Ale chłopca ocaliła miłość rodziców – poruszyli niebo i ziemię, żeby pomóc synowi. Ghanim regularnie przechodził operacje w Europie, jednocześnie był traktowany jak wszystkie inne dzieci.

Chłopiec pokochał sport. Pomimo swojej niepełnosprawności (porusza się za pomocą rąk) jeździ na deskorolce, pływa, nurkuje, uwielbia też wspinaczkę, interesuje się szermierką i piłką nożną. Co więcej, 20 -latek studiuje politologię, a jednocześnie prowadzi własną firmę i marzy o karierze dyplomaty. Ghani każdego dnia udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Wystąpił na ceremonii otwarcia w Katarze

Przed mundialem Ghanim Al Muftah nie był postacią anonimową. Chłopak prężnie działał w serwisie YouTube, zebrał również ponad 3 mln obserwujących na Instagramie. Ale po tym, jak Ghanim pojawił się na ceremonii otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, światowe media natychmiast zaczęły się rozpisywać na temat niezwykłego 20-latka.

Przypomnijmy: mundial rozpoczął się w niedzielę. To pierwsza taka impreza zorganizowana na Bliskim Wschodzie i pierwsza w kraju muzułmańskim. Mundialowi w Katarze towarzyszyło wiele kontrowersji, ale co do jednego nikt nie miał wątpliwości: Katarczycy bardzo się starali, żeby o tej imprezie usłyszał cały świat.

Podczas ceremonii otwarcia zobaczyliśmy 85-letniego czarnoskórego aktora Morgana Freemana, a obok niego niepełnosprawnego arabskiego 20-latka. Trudno o większy kontrast, ale właśnie o to chodziło organizatorom.

Piłka nożna jednoczy narody i ich zamiłowanie do pięknej gry

– powiedział w czasie ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej Morgan Freeman.

To, co łączy narody, łączy również całe społeczności. (…) To, co nas łączy teraz tu, w tej właśnie sekundzie, jest dużo większe niż to, co nas dzieli

– kontynuował.

Zapraszamy wszystkich do naszego domu. Każdy jest mile widziany

– odpowiedział Al Muftah, cytując wersety Koranu.

Padło wiele podniosłych, pięknych słów, ale warto przypomnieć, że organizatorom imprezy zarzuca się nieludzkie traktowanie imigrantów (mówi się nawet o tysiącach osób, które zginęły przy budowie stadionów, hoteli itd.). Co więcej, państwu zarzuca się także łamanie praw kobiet, ponadto w Katarze zakazany jest homoseksualizm. W tle są także oskarżenia o lobbing, korupcję i szpiegostwo.

Fotografie: Instagram/FIFA (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować