×

O 16-latce ze zdjęcia mówi dziś cały świat. Zawstydziła największych światowych przywódców

Wystąpienie Grety Thunberg poruszyło cały świat. Młoda Szwedka od roku walczy o przyszłość naszej planety. Ostatnio wystąpiła na szczycie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Nie zawahała się oskarżyć polityków o bierność i zakłamanie w kwestii zmian klimatycznych.

Greta Thunberg zainspirowała miliony

Tydzień temu w wielu polskich miastach odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi ludzie zostali zainspirowani przez Gretę Thunberg. We wrześniu ubiegłego roku, szwedka zamiast do szkoły, udała się pod parlament, gdzie protestowała przeciwko bezczynności polityków w kwestii ocieplenia klimatu.

16-latka robi dla Ziemi więcej niż najwięksi międzynarodowi przywódcy. Jej protest został zauważony na całym świecie. Od kilku miesięcy bierze udział w najważniejszych światowych spotkaniach, na których mówi o konieczności przeciwdziałania klimatycznej katastrofie, do której zmierza ludzkość.

Płomienne wystąpienie Grety Thunberg

Do tej pory Greta przemawiała w Parlamencie Europejskim, czy szczycie COP25 w Ameryce Południowej. Ostatnio Sekretarz Generalny ONZ zaprosił ją na szczyt klimatyczny w Nowym Jorku. 16-latka przemawiała na ceremonii otwarcia. W trakcie porywającego wystąpienia padło wiele mocnych słów skierowanych do światowych przywódców:

Wszystko poszło nie tak. Nie powinnam być tutaj. Powinnam być w szkole, po drugiej stronie oceanu. A jednak to wy przychodzicie do nas, młodych, po nadzieję. Jak śmiecie to robić? Ukradliście moje marzenia i dzieciństwo swoimi pustymi słowami. Ale i tak jestem jedną z tych, którym się poszczęściło. Ludzie cierpią, ludzie umierają, a całe umierające ekosystemy się rozpadają. Właśnie rozpoczyna się masowe wymieranie. A jedyne, o czym jesteście w stanie rozmawiać, to pieniądze i bajeczki o wiecznym wzroście ekonomicznym. Jak śmiecie?

Przez więcej niż ostatnie 30 lat nauka była jasna jak słonce. Jak śmiecie wciąż odwracać wzrok i twierdzić, że robicie wystarczająco dużo, podczas gdy wciąż nie widać polityki i rozwiązań, jakich potrzebujemy? Mówicie, że nas słyszycie i że rozumiecie, jak paląca jest ta sytuacja, ale bez względu na to, jak bardzo jestem smutna i zła, nie zamierzam wam wierzyć. Bo gdybyście naprawdę rozumieli tę sytuację, a mimo to nadal nie podejmowali żadnych działań, oznaczałoby to, że jesteście źli, a nie chcę w to wierzyć. Nie pozwolimy, aby uszło wam to na sucho. W tym miejscu wyznaczamy granicę

Niektórym nie spodobało się wystąpienie Grety Thunberg

W dalszej części przemówienia 16-latka przytoczyła kilka przerażających faktów, dotyczących zmian klimatycznych. Jednak mimo naukowej podstawy, przemówienie Grety nie spodobało się wszystkim. Jedną z osób, które nie są chętne do ograniczania emisji gazów cieplarnianych, jest prezydent USA Donald Trump. Po zakończeniu panelu otwarcia, media uchwyciły moment, w którym 16-latka rzuciła w stronę polityka gniewne spojrzenie.

Może Cię zainteresować

zamknij