×

Totalna anomalia klimatyczna. Jednego dnia prawie 40°C a drugiego śnieg!

Anomalia klimatyczna była ostatnio obserwowana w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. W minioną sobotę w Denver zanotowano temperaturę 38,8 stopni, a we wtorek spadł śnieg.

Drażliwa kwestia

Zmiany klimatu budzą ogromne kontrowersje i spory, których linia w pewnym sensie pokrywa się z przekonaniami politycznymi. Zwykło się przyjmować, że im ktoś ma bardziej prawicowe poglądy, tym silniej kwestionuje zmiany klimatyczne i potrzebę ich łagodzenia.  Polski prezydent Andrzej Duda wyznał półtora roku temu na konferencji klimatycznej:

Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne, mamy do czynienia też ze skrajnościami. Zmiany klimatu były w historii świata i przyczyny były naturalne – nie było wtedy na świecie człowieka i ta emisja musiała następować w inny sposób.

Z kolei amerykański prezydent Donald Trump przekonywał na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos:

Nie wierzmy fałszywym prorokom zagłady…Należy odrzucić nawoływania proroków zagłady i radykalnych socjalistów. Takie prognozy są wytworem niegdysiejszych, głupich wróżbiarzy, których wszyscy znamy. Ci alarmiści chcą w sposób absolutny zdominować wszelkie aspekty naszego życia.

 

Anomalia klimatyczna

Tymczasem zmiany klimatu stają się coraz bardziej odczuwalne i nawet niedowiarkom trudno je ignorować.  W minionym tygodniu dziwne rzeczy działy się w amerykańskim stanie Kolorado. W sobotę termometry pokazały w Denver 38,8 stopni Celsjusza. W niedzielę temperatura nieznacznie spadła do 36 stopni. Wokół szalały pożary lasów, co w pewnością wpłynęło na temperaturę odczuwalną.

Dwa dni po rekordowo upalnym weekendzie, mieszkańcy Kolorado obudzili się i za oknem ujrzeli… śnieg.  Jak wspominał w rozmowie z CNSN meteorolog Jeff Berardelli:

Jeszcze w poniedziałek w Denver pływało się w basenie. Mam nadzieję, że we wtorek mieliście długie spodnie, sweter i płaszcz.

Klimatolodzy szybko przeszukali archiwa w poszukiwaniu podobnych anomalii i wyszło im, że ostatni raz śnieg w Kolorado o tej porze roku widziano 20 lat temu. Niestety, National Weather Service uprzedza, że szaleństwa pogodowe będą coraz częstsze. Ostrzegł także hodowców, że zmiany klimatu będą miały znaczący wpływ na zwierzęta, które nie przystosowują się tak szybko jak ludzie. Będą wiec wymagały znacznie więcej dbałości i opieki.

 

Źródła: dobrapogoda24.pl, www.rmf24.pl

Może Cię zainteresować

zamknij