×

Sąd zadecydował w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy. Wiemy, ile dostanie

Wyrok sądu ws. Tomasza Komendy już zapadł. Poszkodowany mężczyzna, który niesprawiedliwie spędził za kratkami 18 lat, żądał od polskiego wymiaru sprawiedliwości odszkodowania w wysokości 18 milionów złotych. Czy sąd zgodził się na tak wysoką rekompensatę?

Okrutna niesprawiedliwość

Sprawa Tomasza Komendy to temat, który od wielu latach rozpala emocje wszystkich Polaków. W 2004 roku mężczyzna został niesprawiedliwie skazany za rzekomy gwałt i zamordowanie 15-letniej Małgorzaty K. w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach. Sąd w 2004 roku wysłał go na 25 lat do więzienia. Poszkodowany spędził za kratkami 18 długich lat. Pobyt w więzieniu wyczerpał Tomasza Komendę pod względem fizycznym i psychicznym. Ofiara systemu aż trzykrotnie usiłowała odebrać sobie życie.

Dopiero wiele lat później udało się udowodnić, że Komenda jest niewinny. Sąd Najwyższy zdecydował o wypuszczeniu mężczyzny na wolność. Zaraz po opuszczeniu więzienia Komenda zaczął układać sobie życie na nowo. Robił wszystko, co w jego mocy, aby nadrobić utracony czas. Szybko znalazł miłość swojego życia i został ojcem. Rozpoczął także długą i żmudną walkę o odszkodowanie za niesprawiedliwy wyrok sądu. Choć wiadomo, że pieniądze nie zlikwidują koszmaru, który za kratkami przeżył Komenda, to na pewno pozwolą mu w pewnym stopniu zrekompensować cierpienie, które go dotknęło.

Wyrok sądu ws. Tomasza Komendy

Dziś zapadł wyrok sądu ws. odszkodowania dla Tomasza Komendy. Rozprawa miała miejsce w Sądzie Okręgowym w Opolu. Niesłusznie skazany żądał od państwa rekompensaty w wysokości 18 milionów złotych za każdy rok spędzony w więzieniu oraz 800 tys. zł tytułem odszkodowania. Komendę reprezentował prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Mecenas wyjawił, że do opolskiego sądu wpłynęły protokoły przesłuchań z łódzkiego śledztwa. Dokumenty przedstawiły szczegółowo tok wydarzeń, który doprowadził do niesłusznego skazania Tomasza Komendy.

Są to przesłuchania świadków, współwięźniów, którzy siedzieli z Tomaszem Komendą i zeznawali co do warunków, w jakich przebywał.

Sąd Okręgowy w Opolu zasądził na rzecz Tomasza Komendy 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania od Skarbu Państwa.

Sprawa zbrodni miłoszyckiej wciąż pozostaje nie w pełni wyjaśniona. We wrześniu 2020 roku sąd we Wrocławiu skazał Ireneusza M. oraz Norberta B. za zabójstwo 15-latki na 25 lat więzienia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij