×

Wypłacenie 500 plus z góry za kilka miesięcy? Taki jest nowy pomysł posłanki

Wypłacenie 500 plus z góry za kilka miesięcy? Na taki pomysł wpadła posłanka Lewicy, która uważa, że to pomoże polskim rodzicom przetrwać pandemię koronawirusa.

Zawieszenie wypłacania 500+

W połowie marca pojawiła się petycja w sprawie zawieszenia wypłacania 500+. Flagowy program PiS-u, zdaniem autorów niniejszego wniosku, jest zagrożeniem dla budżetu państwa w obecnej sytuacji pandemii.

Jak zauważa dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, zrzeszającej ponad 4 tysiące polskich firm, Grzegorz Baczewski, rząd będzie zmuszony zawiesić programy socjalne. W rozmowie z Faktem mówi wprost, że jeśli pandemia będzie się przedłużać, będzie to konieczne, aby ratować finanse publiczne:

W najbliższym czasie grozi nam kilkunastoprocentowe bezrobocie i dużo niższe wpływy ze składek i podatków. Wszystko zależy od tego, ile potrwa epidemia, ale brak pomocy teraz, może skończyć się jeszcze większymi kosztami dla budżetu później.

Rządzący będą musieli wybierać, gdzie robić cięcia, a polskie wydatki budżetowe są dosyć sztywne, więc nie będzie to łatwy wybór. Czy odebrać ludziom emerytury, czy świadczenia społeczne, czy ograniczać budżety instytucji publicznych? Czy jeszcze bardziej się zapożyczać?

Wypłacenie 500 plus z góry za kilka miesięcy

Według posłanki Lewicy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk nie należy zawieszać programu socjalnego, ale powinno się wypłacić go z góry za kilka miesięcy. Uważa, że byłoby to dużo lepsze rozwiązanie, ponieważ wielu rodziców straciło w tym miesiącu pracę. A takie działanie mogłoby poprawić ich sytuację oraz zapewnić im środki do przeżycia przez następne kilka miesięcy.

Posłanka wybrana w 2019 roku jest z wykształcenia filozofką oraz doktorem nauk humanistycznych. Na pytanie, skąd wziąć na to pieniądze odpowiada, że można je zaleźć w ograniczeniu wydatków na armię i zrezygnowaniu z zakupu samolotów F35 od USA.

A jakie jest Wasze zdanie?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl, superbiz.se.pl, twitter.com
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij