×

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Duda zdecydowanie wygrywa w I turze!

Wyniki wyborów prezydenckich 2020 przyniosły trochę niespodzianek. Jedną z nich była zaskakująco wysoka frekwencja. Kto ma powody do radości, a kto musi pożegnać się z marzeniami o prezydenturze? Są już pierwsze powyborcze sondaże!

I tura wyborów prezydenckich 2020

Z wyborami prezydenckimi 2020 było trochę kłopotu. Konstytucyjny termin 10 maja, który mocno forsował prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, nie przypadł do gustu wielu wyborcom. Zwłaszcza partie opozycyjne i ich wyborcy mieli watpliwości, co do konstytucyjności wyborów korespondencyjnych organizowanych przez Pocztę Polską i ministra Sasina.

O rezygnacji z terminu majowego przesądził otwarty bunt lidera koalicyjnego Porozumienia, Jarosława Gowina. Podjął on trudne negocjacje z szefem PiS-u, podczas gdy Krystyna Pawłowicz lamentowała na Twitterze, że Polsce grożą rządy mniejszościowe i pozostaje już tylko modlitwa.

Po wielu przepychankach w Sejmie i Senacie ostatecznie skończyło się wyznaczeniem daty I tury wyborów prezydenckich na 28 czerwca, a II tury dwa tygodnie później.

Koalicja Obywatelska skorzystała z okazji i wymieniła kandydatkę Małgorzatę Kidawę-Błońską, która pod koniec zamieszania z terminem wyborów osiągnęła sondażowy wynik w granicach błędu statystycznego, na prezydenta Warszawy – Rafała Trzaskowskiego. W trakcie błyskawicznej kampanii odrobił on straty swojej poprzedniczki i wyborców KO natchnęła nadzieja na II turę, a może nawet wygraną z Andrzejem Dudą.

Już podczas dnia głosowania, mimo obowiązującej ciszy wyborczej, wiadomo było, że największą wygraną tegorocznych wyborów prezydenckich jest… liczba oddanych głosów! Takiej mobilizacji wyborców dawno w Polsce nie było. Państwowa Komisja Wyborcza z nieukrywaną radością informowała o rekordowej frekwencji. A jak poszło kandydatom?

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2020

Do wyborów prezydenckich 2020 stanęło 11 śmiałków:

  • Andrzej Duda, lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, formalnie nie należący do żadnej partii politycznej, urzędujący prezydent RP
  • Rafał Trzaskowski, kandydat KO, lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, prezydent Warszawy
  • Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny, lat 43, wykształcenie średnie, prezenter telewizyjny, dziennikarz i publicysta
  • Robert Biedroń, kandydat Lewicy, lat 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego
  • Władysław Kosiniak – Kamysz, kandydat PSL, lat 38, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji, lat 37, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Waldemara Witkowski, członek Unii Pracy, lat 66, wykształcenie wyższe, wykonujący zawód zarządcy w Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego
  • Stanisław Żółtek, kandydat Kongresu Nowej Prawicy, lat 64, wykształcenie średnie, miejsce pracy: własna działalność
  • Marek Jakubiak, kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej, lat 61, wykształcenie średnie, wykonujący zawód menadżera w Browarach Regionalnych Jakubiak Sp. z o.o.
  • Mirosław Piotrowski, kandydat Ruchu Prawdziwa Europa, lat 54, wykształcenie wyższe historyczne, wykonujący zawód nauczyciela akademickiego
  • Paweł Tanajno, kandydat bezpartyjny, lat 44, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, wykonujący zawód przedsiębiorcy

W niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych, podano pierwsze, wstępne wyniki I tury wyborów prezydenckich.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020

Na oficjalne wyniki PKW będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Tymczasem, są już pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020. To tzw. exit poll, czyli sondaż przeprowadzany dzisiaj przez agencję badawczą, w którym Polacy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadali na pytanie, na kogo oddali swój głos.

Do II tury wyborów prezydenckich 2020 prawdopodobnie przechodzą: urzędujący prezydent Andrzej Duda z wynikiem 41,8 proc. oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,4 proc.

Liczba głosów uzyskana przez pozostałych kandydatów prezentuje się następująco:

Szymon Hołownia: 13,3 proc.

Krzysztof Bosak: 7,4 proc.

Robert Biedroń: 2,9 proc.

Władysław Kosiniak-Kamysz: 2,6 proc.

Marek Jakubiak: 0,5 proc.

Paweł Tanajno: 0,3 proc.

Waldemar Witkowski: 0,3 proc.

Stanisław Żółtek: 0,3 proc.

Mirosław Piotrowski: 0,2 proc.

Badania exit poll przeprowadziła pracownia Ipsos

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować