×

W elektrowni jądrowej w Niemczech doszło do wycieku! Jest już komunikat PAA

Awaria elektrowni atomowej może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia milionów ludzi. W związku z tym wszelkie nieprawidłowości są szeroko komentowane przez specjalistów. Tym razem pojawił się wyciek elektrowni jądrowej w Niemczech. Chodzi o wyciek jednej z trzech działających obecnie elektrowni atomowych w kraju, która miała zostać wyłączona pod koniec bieżącego roku. Czy to oznacza, że gigantyczne niebezpieczeństwo wisi w powietrzu? Polskie służby wydały komunikat i wyjaśniają, czy grozi nam zagrożenie radiologiczne i skażenie.

Wyciek elektrowni jądrowej w Niemczech

Właśnie dotarły do nas niepokojące wiadomości zza naszej zachodniej granicy. Operator zlokalizowanej w niemieckiej Bawarii elektrowni jądrowej Isar II, spółka PreussenElektra z grupy E.ON, przekazał wiadomość o wycieku. Czy to oznacza, że w związku z tym możemy czuć się zagrożeni?

Niemiecki dozór jądrowy PAA poinformował, że nie doszło do skażenia. Operator zapewnia natomiast, że „elektrownia nie zagraża bezpieczeństwu, ale może wymagać prac naprawczych”. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie konieczny będzie tygodniowy okres naprawczy, podczas którego nastąpi przestój w pracy elektrowni.

Elektrownia jądrowa Isar II jest jedną z trzech działających obecnie elektrowni atomowych w Niemczech. Co więcej, miała pierwotne zostać wyłączona – wraz z pozostałymi dwiema elektrowniami – pod koniec bieżącego roku w ramach niemieckiego planu wycofywania się z energii jądrowej. Ostatecznie niemiecki rząd zdecydował o przedłużeniu funkcjonowaniu elektrowni ze względu na wojnę w Ukrainie i kryzys energetyczny.

Oświadczenie Państwowej Agencji Atomistyki

W związku z tym, co wydarzyło się w Niemczech, oświadczenie na Twitterze wydała Państwowa Agencja Atomistyki. PAA uspokaja, że w Polsce nie wystąpiło zagrożenie radiologiczne i nie ma ryzyka skażenia.

W Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego po incydencie w elektrowni jądrowej Isar II w Niemczech. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Niemiecki dozór jądrowy potwierdził PAA, że incydent ten nie ma wpływu na bezpieczeństwo

– podaje na Twitterze Państwowa Agencja Atomistyki.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij