×

Popularne cukierki niebezpieczne dla dzieci! Lekarze ostrzegają rodziców

Popularne cukierki niebezpieczne dla dzieci! Są bardzo słodkie, a najmłodsi wprost je uwielbiają. Masowo zamawiają je w sieci. Sęk w tym, że „łamiszczęki” mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Lekarze przestrzegają rodziców!

Popularne cukierki niebezpieczne dla dzieci

Kolorowy jawbreaker? Znają go chyba wszystkie dzieci. I większość z nich prosi rodziców o zakup „łamiszczęki”. I nic dziwnego, bo dzieci kochają słodycze, a „łamiszczęki” dodatkowo są „reklamowane” w internetowych filmikach. Niestety, dzieci często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Zapominają, że niektóre trendy mogą być bardzo niebezpieczne.

Jawbreakery to gigantyczne cukierki rozmiarów piłek do ping-ponga lub tenisa. Gdy dziecko bierze je do ust i próbuje rozgryźć, może dojść do mechanicznego uszkodzenia szkliwa, a w niektórych przypadkach również do ukruszenia, czy też złamania zębów.

Już próba rozgryzienia niewielkiego, ale za to bardzo twardego cukierka, na przykład landrynki, dropsa czy lizaka, może spowodować uszkodzenie zębów i wymagać interwencji dentysty. Tymczasem w przypadku „łamiszczęk” mamy do czynienia z prawdziwymi cukierkami-potworami

– wyjaśnia w rozmowie z „Super Expressem” dr n. med. Piotr Rożniatowski, stomatolog z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji w Warszawie.

@danirazooqiMega jawbreaker♬ original sound – Dani Razooqi

Wkładając do ust tak dużą słodko-kwaśną kulę, dziecko naraża swoje zęby przede wszystkim na mechaniczne uszkodzenie tkanek zmineralizowanych, w tym głównie na pęknięcie szkliwa. Często jest ono niezauważalne gołym okiem, ale konsekwencje mogą być naprawdę poważne

– dodaje.

Wiele powikłań i ogromny ból

Specjalista przypomina, że nieleczone spękania mogą prowadzić do bardzo poważnych, dotkliwych powikłań. Dziecko może odczuwać nagły, przeszywający ból, np. podczas nabierania powietrza. Co więcej, spękane szkliwo może również przyspieszyć rozwój próchnicy i związanych z nią powikłań.

Przez popularne cukierki uszkodzeniu może ulec również cały narząd żucia dziecka (stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie i dziąsła). To z kolei może prowadzić do przewlekłego bólu głowy, twarzy oraz szyi.

Warto pamiętać, że stan jamy ustnej ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. Zepsute zęby mogą prowadzić m.in. do chorób układu pokarmowego, chorób skóry, osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy udaru mózgu!

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Fotografie:

Może Cię zainteresować