×

Joe Biden o wybuchu w Przewodowie. „To mało prawdopodobne”

Wczoraj serca milionów Polaków zabiły mocniej. Pojawiły się bowiem nieoficjalne doniesienia, że we wschodniej części kraju spadł pocisk rosyjskiej produkcji. W wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Czy to początek eskalacji konfliktu zbrojnego? Co powiedział Joe Biden o wybuchu w Przewodowie, gdzie doszło do wybuchu?

Wybuch w Przewodowie. Dwie osoby nie żyją

We wtorek po godz. 15 na terenie wsi Przewodów leżącej w woj. lubelskim niedaleko granicy z Ukrainą doszło do eksplozji, w wyniku której śmierć poniosło dwóch mężczyzn w wieku ok. 60 lat. Jeden z nich był pracownikiem skupu zboża, drugi rolnikiem.

Google Map

Google Map

Szybko pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że eksplozja była spowodowana uderzeniem pocisku rosyjskiej produkcji. Dziennikarz Polsat News poinformował nieoficjalnie, że na Przewodów spadł pocisk manewrujący KH-101.

Na miejscu eksplozji pracował zespół prokuratorów, służb i biegłych, którzy próbują ustalić przyczynę zdarzenia. Prezydent Andrzej Duda sprecyzował, że wśród specjalistów są eksperci z USA. W nocnym oświadczeniu oznajmił z kolei, że „nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze”.

Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Dziś w południe odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które zwołał prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa oznajmiła już, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski wystąpi dziś z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Joe Biden o wybuchu w Przewodowie

Informacja o wybuchu w Przewodowie momentalnie obiegła światowe media. Głos w sprawie zabrał już prezydent USA Joe Biden. Jak skomentował całą sytuację?

Istnieją wstępne informacje, które temu przeczą – nie chcę przesądzać przed tym, jak całkowicie to ustalimy, ale to mało prawdopodobne, z punktu widzenia trajektorii, że została wystrzelona z Rosji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Joe Biden (@joebiden)

Biden zapowiedział również, że razem z przywódcami państw G7 i NATO, a także sekretarzem generalnym Sojuszu będą wspierać Polskę w śledztwie w sprawie incydentu.

Potem razem zdecydujemy o naszych dalszych krokach (…) Przy stole była całkowita zgoda

– zaznaczył prezydent.

Joe Biden odniósł się także do sytuacji na Ukrainie i ostatniej serii „brutalnych i nieludzkich ataków.

To, co robią, jest nie do pomyślenia. Całkowicie nie do pomyślenia.

Zaznaczył przy tym, że tak jak do tej pory USA i inne kraje nadal będą wspierały Ukrainę.

Źródła: www.rmf24.pl

Może Cię zainteresować