×

Wybrano nowego prezydenta Gdańska. Przewaga nad resztą kandydatów była kolosalna

Wybory prezydenckie w Gdańsku. Aleksandra Dulkiewicz była faworytką i faktycznie wygrała. Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników przez PKW, żona byłego prezydenta miasta pogratulowała zwyciężczyni.

Przedterminowe wybory

Po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Gdańsku podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w wyniku których śmierć poniósł Paweł Adamowicz, konieczne było przeprowadzenie wyborów uzupełniających na urząd prezydenta miasta.

Trzech kandydatów

Kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Gdańska było trzech. Poza Aleksandrą Dulkiewicz, we wczorajszych wyborach wystartował Grzegorz Braun oraz Marek Skiba.

Oficjalne wyniki

Chociaż już wczoraj wieczorem mówiło się o nieoficjalnym zwycięstwie Dulkiewicz, dopiero dzisiaj poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów, w których wzięło udział 170 028 gdańszczanek i gdańszczan. Frekwencja wyniosła 48,67 %, a poparcie wyborców wyglądało następująco:

Aleksandra Dulkiewicz – 82,22 %
Grzegorz Braun – 11,86 %
Marek Skiba – 5,92 %

Kobieta prezydentem Gdańska

Nie ma wątpliwości. Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska. „Zmiażdżyła” swoich kontrkandydatów. Wygrała ze sporą przewagą, w związku z tym, drugiej tury wyborów już nie będzie.

Obiecywała kontynuować misję Adamowicza

Dulkiewicz jeszcze wczoraj apelowała:

Każdy oddany dziś głos na moją kandydaturę, to głos za określoną wizją Gdańska, miasta wolnego, otwartego, solidarnego. Nie jestem drugim Pawłem Adamowiczem, ale obiecuję kontynuować jego misję. Najważniejsze jednak, żebyśmy tworzyli wspólnotę. Bo miasto to ludzie, którzy troszczą się o siebie nawzajem. Dbajmy nie tylko o o nasze podwórka i ulice, dbajmy o siebie nawzajem

Gratulacje od wdowy po Adamowiczu, wieloletnim prezydencie Gdańska

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich PKW ogłosiło dopiero dzisiaj. Jednak Magdalena Adamowicz już wczoraj na swoim Facebooku umieściła filmik, w którym gratuluje Dulkiewicz zwycięstwa.

Jak mówiła w nagraniu:

Gdańsk pokazał swoją wielkość, swoją niezależność. Gdańsk dziś dobrze wybrał

W poście napisała też:

Kochane gdańszczanki i gdańszczanie – udało się! Dziś jeszcze możemy świętować, ale od jutra bierzemy się do pracy. Dla Gdańska, dla nas samych! Życzę Wam dobrej nocy!

Jesteście zaskoczeni wynikiem wyborów?

Polecane

Może Cię zainteresować