×

Propozycja nowego terminu wyborów prezydenckich. Bez zagrożenia życia i zdrowia

Wybory prezydenckie 16 maja 2021? Z taką propozycją wystąpił lider PO Borys Budka. Dodatkowo, w grę wchodziłby „mieszany system głosowania”. Według PO w wyborach mógłby wziąć udział każdy, bez zagrożenia dla zdrowia i życia.

Borys Budka: wybory prezydenckie 16 maja 2021?

Z nową propozycją bezpiecznych wyborów prezydenckich, w poniedziałek 20 kwietnia wystąpił lider PO Borys Budka.

Rozwiązaniem kompromisowym miałby być nowy termin wyborów – 16 maja 2021 roku.

Bezpieczne wybory, to wybory 16 maja 2021 r. Te bezpieczne wybory to wybory, w których bez zagrożenia życia i zdrowia każdy będzie mógł wziąć udział.

– powiedział polityk.

Jednocześnie podkreślił, że granicą zmian jest polska konstytucja, a wprowadzenie kompromisowego rozwiązania miałoby ostudzić temperaturę sporu politycznego w Polsce.

Mieszany sposób głosowania

Wybory w maju przyszłego roku, miałyby się odbyć przy mieszanym sposobie głosowania.

Jak twierdzi lider PO, do maja 2021 r. PKW przygotuje Polskę na wybory zarówno tradycyjne, jak i korespondencyjne, ale tajne, równe, powszechne i jednocześnie gwarantujące bezpieczeństwo głosujących.

Nie pozwolimy, by bieżący interes tej, czy innej partii spowodował zmiany ustawy zasadniczej.

– dodał polityk.

PO zaproponowało, by w sytuacji, w której stan epidemii trwa powyżej 30 dni, z automatu Rada Ministrów ogłaszała stan klęski żywiołowej.

To pozwoli na ciągłość władzy przewidzianą konstytucją. To pozwoli również na to, że później – gdy epidemia ustanie – ustalić dobry kalendarz wyborczy, by zrobiła to Państwowa Komisja Wyborcza, wspólnie z marszałkiem Sejmu, w porozumieniu politycznym.

Wybory korespondencyjne?

Przypomnijmy: przed świętami Wielkanocnymi Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku mają się odbyć wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Jednak przepisy przewidują, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.

Jaki będzie finał politycznego sporu o wybory prezydenckie?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować