×

Zamknięte szkoły, centra handlowe, restauracje. W tym kraju wraca lockdown!

Pandemia koronawirusa nie daje o sobie zapomnieć. Rosnąca liczba zakażonych spowodowała, że wraca lockdown, a co za tym idzie – zostaną znowu zamknięte miejsca publiczne. Czy inne państwa też się na to zdecydują?

Zakaz wyjścia w Polsce

W Polsce pierwsze regulacje związane pośrednio ze zbliżającą się pandemią pojawiły się 25 stycznia 2020 roku. Wówczas Lotnisko Chopina w Warszawie wprowadziło specjalne procedury dla pasażerów przylatujących z Chińskiej Republiki Ludowej. W marcu pojawiły się pierwsze przypadki zakażeń na terenie naszego kraju. Rząd wprowadził lockdown obowiązujący od 1 kwietnia 2020 roku.

Obywatele mieli zakaz opuszczania mieszkania bez wyraźnego powodu (wyjątki stanowiły niezbędne zakupy czy wyjście do pracy). Z kolei osoby niepełnoletnie nie mogły przebywać poza domem bez nadzoru dorosłego opiekuna. Ulice miast opustoszały, zaś spacerowiczom groziły wysokie kary.

Czy w związku z zapowiadaną drugą falą koronawirusa, rząd w Polsce zdecyduje się na drugi lockodown?

Wraca lockdown

Pierwszym krajem na świecie, który wprowadził drugi lockdown jest Izrael. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że od piątku (18 września) powrócą obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Rząd zamierza wprowadzić ograniczenia w czasie, kiedy Izraelczycy zaczynają święta.

Wiemy, że te środki będą od nas wymagały wysokiej ceny. Te wakacje nie będą takie, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Nie będziemy w stanie świętować z naszymi większymi rodzinami

– powiedział w orędziu telewizyjnym Netanjahu.

W związku z lockdownem, każdy obywatel będzie mógł poruszać się tylko w rejonie swojego domu (w promieniu 500 metrów). Nie dotyczy to dojazdu do pracy. Spotkania w zamkniętych pomieszczeniach ograniczono do 10 osób. Na zewnątrz będą dopuszczone zgromadzenia do maksymalnie 20 osób.

Poza tym zostaną zamknięte szkoły, centra handlowe, restauracje i hotele (otwarte pozostaną supermarkety i apteki). Administracja publiczna będzie działać z mniejszą liczbą osób pracujących stacjonarnie. Urzędy i prywatne firmy pozostaną zamknięte dla interesantów.

W zeszły piątek (11 września) w Izraelu padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem. Tamtejszy resort zdrowia odnotował aż 4 013 nowych przypadków. Dzień później (12 września) poinformowano o 2 715 kolejnych infekcjach.

W sumie od początku pandemii w tym kraju zanotowano 153 759 zakażeń. Na COVID-19 zmarło 1108 osób.

Źródła: www.rmf24.pl, www.o2.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować