×

Będzie drugi lockdown? Jest odpowiedź nowego ministra zdrowia

Będzie drugi lockdown? Minister zdrowia Adam Niedzielski kieruje resortem zaledwie od kilkunastu dni, jednak już na starcie zapowiedział zmiany. Czy powinniśmy się spodziewać drugiego, jesiennego zamrażania gospodarki?

Nie ma zagrożenia w szkołach?

Decyzja o powrocie dzieci do szkół u jednych wywołała uczucie ulgi, u innych jeszcze większe obawy. Szczególnie, że były powody, by sceptycznie oceniać przygotowanie szkół do zajęć w dobie pandemii.

Niektórzy sądzili, że zmiana ministra zdrowia może także przyczynić się do zmiany zdania w tej drażliwej kwestii. Jednak minister Niedzielski przekonuje, że nie ma przesłanek, które wskazywałyby na możliwość szerokiego zakażenia w szkołach.

Będziemy tę sytuację obserwować w najbliższych tygodniach i na bieżąco oceniać charakter ryzyka

— oświadczył Niedzielski w rozmowie z PAP.

Jak pokazuje nam dotychczasowe doświadczenie dzieci zakażają się dużo rzadziej niż dorośli i jednocześnie często te zakażenia są bezobjawowe. Z pewnością zyskiem jest to, że przywracamy pewną normalność, w tym w sferze psychiki. Nie wyważamy otwartych drzwi, inne kraje też poszły tą drogą

Zdaniem ministra, nie ma również potrzeby, by nauczyciele byli odgórnie testowani na koronawirusa.

Będzie drugi lockdown?

Jedną z pierwszych istotnych decyzji ministra jest ta o zmianie zasad kwarantanny, która od teraz ulega skróceniu przy braku objawów. Jednak wszyscy zastanawiają się, jaki będzie stosunek nowego szefa resortu zdrowia do ewentualnego lockdownu jesienią. Również o tę kwestię zapytał PAP.

Nie przewiduję możliwości drugiego lockdownu. Nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym mielibyśmy do czynienia z ponownym zamknięciem całego kraju

— odpowiedział minister. I dodał:

Mogą oczywiście znaleźć się regiony, które będą – jak obecnie – mieć większe obostrzenia, ale zdecydowanie lockdown w skali kraju nie będzie miał miejsca.

Natomiast dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek drugiej fali zachorowań, mają być szczepionki przeciwko grypie. Trwają negocjacje, ponieważ rząd chce ich kupić więcej niż zazwyczaj.

Są trzy grupy, które mają zagwarantowane prawo do szczepień: osoby 75 plus, przewlekle chorzy oraz personel medyczny wraz z farmaceutami.

—informuje szef resortu zdrowia.

Obecnie zagwarantowanych jest ok. 2 mln. szczepionek. Prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Polecane

Może Cię zainteresować