×

Wojsko może odebrać Ci samochód. Pierwsze osoby dostały już pisma

Czyżby wojna wisiała włosku? Sytuacja na Ukrainie staje się coraz bardziej poważna i niebezpieczna. Potencjalna inwazja Rosji na naszych wschodnich sąsiadów poruszyła cały świat, o czym świadczy chociażby fakt, że kolejne państwa zapowiadają ewakuację swoich obywateli z Ukrainy. W związku z pogarszającą się sytuacją na Ukrainie, widoczna jest reakcja również w Polsce. Wojsko Polskie wszczyna postępowanie administracyjne wobec osób, które mają w dyspozycji auta typu SUV. Oznacza to, że wojsko może odebrać Ci samochód, o ile ten będzie spełniał określone wymagania. Są już pierwsze pisma z Komend Uzupełnień na wschodzie kraju. Znamy ich treść.

Wojsko może odebrać Ci samochód. Pierwsze osoby dostały już pisma

Mieszkający we wschodniej części krajów posiadacze samochodów typu SUV (szczególnie z napędem na cztery koła) takich jak Dacia Duster, Peugeot 3008, Renault Kadjar, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson czy Kia Sportage otrzymują pisma, w których są wzywani do czasowego oddania samochodu do dyspozycji wojsk zlokalizowanych w danym regionie. Depozyt może (nie musi) mieć miejsce w przypadku mobilizacji lub wojny. Wezwanie to jest jak najbardziej zgodne z polskim prawem. Według przepisów ustawy o powszechnym obowiązku obronnym, wojsko może przejąć i używać od cywilów samochody niezbędne do realizacji zadań militarnych.

wojsko może odebrać ci samochód
Wikimedia Commons

Pismo niewątpliwie daje do myślenia i świadczy o tym, jak poważna staje się sytuacja we wschodniej części Europy.

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Działając na podstawie art 61 § 1 i § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2021  r. poz 735 z późn. zm.) w związku z art. 208 i 210 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 372 z późn. zm.) zawiadamiam, że w dniu … na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w … zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie przeznaczenia samochodu osobowego Dacia Duster o nr rej … będącego w posiadaniu … na rzecz … w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

– od takich słów zaczynają się pisma, które trafiają mieszkańców wschodniej części kraju

Działania Komend Uzupełnień są rutynowe

Rekwirowanie pojazdów (i nie tylko) na potrzeby wojska jest praktykowane od lat. W nieco bardziej odległych, przedwojennych czasach wojsko rekwirowało motocykle, konie, a nawet autobusy. Nie trzeba się natomiast cofać się aż tak daleko, bowiem w niedalekiej przeszłości wysyłano już takie zawiadomienia do posiadaczy pojazdów typu SUV. Odbywało się to jednak w ramach ćwiczeń. Teraz, po raz pierwszy w historii Polski począwszy od zakończenia II wojny światowej, zagrożenie konfliktem zbrojnym jest realne. Wzrost napięcia na Ukrainie wymusza podjęcie działań przez sztab polskiej armii.

Poniżej publikujemy nagranie, które pokazuje, do czego zdolna jest Dacia Duster po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji:

Źródła: francuskie.pl

Może Cię zainteresować

zamknij