×

Wioska w Lombardii wolna od koronawirusa. Nikt tam nie zachorował na Covid-19!

Wioska w Lombardii wolna od koronawirusa. Jak to możliwe, skoro to najmocniej dotknięty epidemią region Europy? Szpitale przeżywają tam takie oblężenie, że lekarze z powodu braku miejsc oraz potrzebnego sprzętu, muszą podejmować dramatyczne decyzje. Muszą wybierać, kto ma szanse na przeżycie, a kogo nawet nie warto podłączać do respiratora. Jakim więc cudem, jedna włoska wioska oparła się wirusowi?

Wioska w Lombardii wolna od koronawirusa

Informacja o jednej jedynej wiosce na terenie Lombardii, która nie ugięła się przed koronawirusem, brzmi trochę jak początek filmu o Asterixie. Jednak rzeczywiście, co naukowcy dokładnie zweryfikowali, w Ferrera Erbognone w prowincji Pawia w Lombardii na Covid-19 nie zachorował ani jeden (z nieco ponad tysiąca) mieszkańców.

Żaden z mieszkańców nie został zarażony szalejącym dosłownie tuż za miedzą wirusem SARS-CoV-2. Podczas gdy mówi się, że Włochy przegrywają z koronawirusem, bo w wielu sąsiednich miejscowościach brakuje nawet miejsc w kostnicach, w Ferreva Erbognone nikt nawet nie zakasłał. Jak to możliwe?

Naukowcy przebadają mieszkańców

W tej sytuacji naukowcy postanowili przebadać mieszkańców na obecność w ich organizmach przeciwciał. Wyniki mogą okazać się przełomem w pracach na szczepionką.

Burmistrz wioski, Giovanni Fassina, z zawodu lekarz, już wyraził zgodę:

Uważamy, że takie testy będą przydatne. Naszym celem jest oczywiście uzyskanie próbek od wszystkich mieszkańców, aby badanie miało ważność naukową i statystyczną. Jestem przekonany, że wiele osób miało kontakt z wirusem i rozwinęło infekcję w bezobjawowej formie. Badania pomogą jednak ustalić, w jakim odsetku populacja miasta jest już odporna.

Badania przeprowadzi Instytut Neurologiczny w Mondino 2 kwietnia na grupie ochotników. Jak ujawnia dyrektor generalny instytutu, mieszkańcy wioski będą mogli dobrowolnie oddać krew, która następnie zostanie poddana analizie:

Tak duże badanie populacyjne może dostarczyć nam wyników o dużym znaczeniu. Próbki krwi mieszkańców przesłane zostaną wirusologom i komitetowi naukowemu regionu Lombardii.

Naukowcy nie ukrywają nadziei, że większość mieszkańców zgodzi się oddać krew do badań. Szczególnie liczą na seniorów, którzy stanowią dużą część populacji wioski. Mimo że z racji wieku należą do grupy zwiększonego ryzyka, nikt spośród nich nie zachorował. Zdaniem burmistrza, zawdzięczają to własnemu rozsądkowi:

Z pewnością są to osoby, które są podatne na zakażenie. Wszyscy z nich jednak od początku przestrzegali rozporządzeń, za co im dziękuję.

Czy to możliwe, że samo przestrzeganie obostrzeń ochroniło mieszkańców wioski przed zakażeniem?

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.radioem.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij