×

„Wilcze zjawy” w Nadleśnictwie Bydgoszcz. Widać je na nagraniu

„Wilcze zjawy” w Nadleśnictwie Bydgoszcz – taki widok nie zdarza się codziennie. Leśniczy natychmiast chwycił za telefon, dzięki czemu i my możemy zobaczyć to niezwykłe nagranie.

„Wilcze zjawy” w Nadleśnictwie Bydgoszcz

Wilki to piękne, charyzmatyczne, inteligentne zwierzęta, kochające wolność. Niegdyś były jednymi z najbardziej popularnych drapieżników. Dziś populacja wilków w Polsce wynosi około 2000 osobników. Wynika to głównie z niszczycielskiej działalności człowieka. Ludzie boją się wilków, a jednocześnie stanowią dla nich zagrożenie. Zwierzęta te jedzą głównie jelenie, sarny i dziki, ale podchodzą także pod gospodarstwa i zjadają zwierzęta hodowlane. Tygodniowo wataha wilków może zabić około trzech zwierząt. Od 1998 roku wilki podlegają ochronie.

Leśniczy z Nadleśnictwa Bydgoszcz spotkał dwa wilki w lesie na północ od podbydgoskiej wsi. Nie wahając się ani chwili, postanowił uwiecznić to niecodzienne spotkanie na nagraniu. Był pod wrażeniem tego widoku i zupełnie się go nie spodziewał.

Co zrobić, gdy spotkasz w lesie wilka?

Wilki przeważnie są płochliwe i unikają spotkań z ludźmi. Jeśli już zbliżają się do siedzib ludzkich, robią to, ponieważ poszukują pożywienia. Warto pamiętać, żeby nie dokarmiać wilków, nie pozostawiać niezabezpieczonych resztek żywności i nie próbować oswajać tych zwierząt. Nawet wtedy, gdy wydają się wychudzone i schorowane.

A co, gdy podczas spaceru po lesie przydarzy się nam bliskie spotkanie z wilkiem? Na rządowej stronie zamieszczono następujące rady:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu (by rozprzestrzenić swój zapach)
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka
  • Jeśli zwierzę mimo wszystko się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi
  • Wycofuj się ze spokojem. Przyspiesz dopiero wtedy, gdy zwierzę będzie daleko lub zauważysz, że nie jest tobą zainteresowane

Pamiętaj! Za zabicie lub skłusowanie wilka w Polsce grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij