×

Skazany robi sobie selfie w celi, w samych majtkach. Później są publikowane na Facebooku

Zdjęcia osadzonego na Facebooku. Jak ominięto zakaz korzystania z mediów społecznościowych w zakładzie karnym? Na razie nie wiadomo. Sprawa ma być wyjaśniona jeszcze w marcu.

Więzień z chełmskiego zakładu

Na opublikowanych w Internecie zdjęciach widać skazanego, który pręży swoją muskulaturę. Pozuje również ze swoimi współwięźniami i pokazuje, jak trenuje. Galerię podpisano „Skorumpowany Zakład Karny w Chełmie”.

Partnerka osadzonego?

Fotografie umieściła na Facebooku pani O. Prawdopodobnie jest to bliska osoba więziennego kulturysty, ponieważ kobieta opisuje go w innych postach słowami: „Mój jedyny” i „Mój wojownik”.

Nielegalny proceder

Można przypuszczać, że zdjęcia wykonano „komórką”, a później więzień przesłał je swojej ukochanej. Problem w tym, że skazani nie mają prawa posiadać przy sobie telefonów, ani nie mają dostępu do Internetu. W związku z tym, wykonano je nielegalnie.

Co na to władze Służby Więziennej?

Kapitan Łukasz Bielak, rzecznik prasowy ZK w Chełmie zapewnia:

Odbywający karę nie mają prawa do telefonów komórkowych. Dostęp do Internetu możliwy jest dla nich jedynie w miejscu wyznaczonym, a więc poza celami. Ponadto ten dostęp ogranicza się jedynie do biuletynów informacji publicznej, w tym strony Rzecznika Praw Obywatelskich. Aktywność na portalach społecznościowych jest wykluczona

Wszczęto odpowiednie czynności

Z kolei rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, por. Edyta Radczuk przyznaje, że zdjęcia zostały pozyskane i umieszczone na Facebooku drogą nielegalną, ale w tej sprawie wszczęto już czynności wyjaśniające.

Zaraz po otrzymaniu tych informacji dyrektor zakładu wszczął odpowiednie czynności. Wyjaśniamy wszelkie aspekty tej sprawy. Jeśli były jakiekolwiek nieprawidłowości, podejmiemy odpowiednie czynności. To dla nas wyjątkowa sytuacja. Robimy wszystko, by ją jak najszybciej wyjaśnić

Dostęp do odżywek i suplementów

Bielak wyjaśniał, że zgodę na suplementy diety oraz sprzęt sportowy w celi można wydać po zapoznaniu się z opinią lekarza. Natomiast rzeczniczka OISW twierdziła, że suplementy i odżywki widoczne na zdjęciach więźniowie mogą posiadać, o ile wcześniej zezwoli na to dyrektor zakładu karnego. Jak dodała, „nie wymagają one zgody lekarza, ponieważ są produktami spożywczymi, nie lekami”.

Jeśli doszło do nieprawidłowości i zaniedbań, to wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe

Może Cię zainteresować

zamknij