×

Ten gest powinien znać każdy. Jest bardzo ważny i może uratować komuś życie!

Uniesiona dłoń, zgięcie kciuka i zaciśnięcie pięści: wiesz, co znaczy ten znak? Jak zareagować, gdy go zobaczysz? To wiedza, która może ocalić czyjeś zdrowie, albo życie.

Przemoc jak groźny wirus

Wystarczyło kilka tygodni przymusowej izolacji, a zgłoszeń dotyczących przemocy domowej w Polsce było nawet trzy razy więcej niż wcześniej.

Za zamkniętymi drzwiami, w izolacji od świata zewnętrznego, rozwijał się jeszcze jeden, przerażający wirus, niszczący życie rodzin. Epidemia przemocy domowej wybuchła ze zdwojoną siłą.

Cierpią dzieci, kobiety, ale i seniorzy. W najgorszy możliwy sposób – w ciszy i poczuciu całkowitego osamotnienia i bezradności. Bo jak reagować, gdy oprawca przebywa w Twoim domu przez całą dobę?

Gdy licealistka Krysia Paszko, podpatrując rozwiązanie z Francji i USA, wymyśliła sklepik online, w którym pod przykrywką zakupów można było dyskretnie zgłosić przemoc domową, już w ciągu doby fala zgłoszeń przerosła wszelkie oczekiwania.

W Polsce powtórzył się scenariusz z innych krajów, w których informowano, że skala przemocy domowej wzrosła w czasie kwarantanny nawet o połowę. Czy może być jeszcze gorzej niż podczas zeszłorocznego lockdownu? Odpowiedź niestety brzmi: tak. Liczba zakażeń rośnie, a my stoimy przed groźbą kolejnych ogólnopolskich restrykcji. Rosną też napięcia spowodowane zamknięciem w domu, utratą pracy, problemami finansowymi. A przecież i tak co roku przybywa morderstw związanych właśnie z przemocą domową.

Wiesz co znaczy ten znak
Twitter

Czy jest cokolwiek, co możemy zrobić, by pomóc uniknąć tragedii? Czasem wystarczy uważnie patrzeć i nie pozostawać obojętnym na wołanie o pomoc.

Wiesz, co znaczy ten znak?

W 2020 r. Canadian Women’s Foundation wyszła z inicjatywą, dzięki której ofiary przemocy domowej mogą zasygnalizować, że potrzebują pomocy. Wystarczy tylko jeden prosty gest, by uratować naszego przyjaciela, znajomego, ale i obcą nam osobę.

Wiesz co znaczy ten znak
Twitter

Sygnał polega na prostym ruchu dłonią. Można go wykonać np. podczas rozmowy online, ale i podczas odbierania paczki od kuriera czy listonosza lub wtedy, gdy wyglądamy przez okno. To ważne, ponieważ wiele ofiar przemocy domowej milczy w obawie przed oprawcą, który może coś usłyszeć / zauważyć.

Jak wykonać wspomniany gest? Wystarczą trzy proste kroki:

  • Unieś dłoń tak, aby jej wewnętrzna część była zwrócona do kamery / przodem do obserwatora
  • Zegnij kciuk
  • Zaciśnij pięść

Jak zareagować, gdy widzimy kogoś, kto wykonuje ten gest?

Wiesz co znaczy ten znak
Twitter

Najlepiej zadzwoń na policję lub skontaktuj się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar przemocy w Rodzinie. Pod numerem 22 668 70 00 uzyskasz informację jak pomóc ofierze przemocy domowej.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować