×

Weszła w życie niebezpieczna ustawa. Będą nas leczyć medycy bez wykształcenia?

Weszła w życie niebezpieczna ustawa, na mocy której chorzy Polacy będą mogli trafiać w ręce nieodpowiednio wykwalifikowanych medyków. Czy czeka nas napływ lekarzy i pielęgniarek ze słabiej rozwiniętych krajów?

Lekarze z krajów trzeciego świata?

Specjaliści zapowiadają, że trzecia fala epidemii koronawirusa będzie nieporównywalnie potężniejsza od pierwszej i drugiej. Już teraz w Polsce z dnia na dzień obserwuje się stopniowy wzrost dziennej liczby zakażeń. Specjaliści obawiają się, że zapaść polskiej służby zdrowia, która miała miejsce w trakcie drugiej fali epidemii, może się powtórzyć. W związku z tym, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma zagwarantować, że w trakcie epidemii nie zabraknie kadry medycznej.

Niestety projekt budzi liczne kontrowersje, ponieważ umożliwia m.in. uproszczone uzyskiwanie pracy przez personel medyczny spoza Unii Europejskiej. Oznacza to, że już niebawem w naszych przychodniach i szpitalach mogą pojawić się np. Hindusi, Turcy czy Afrykanie, których napływ do Europy wciąż trwa. Jest to potencjalnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ zweryfikowanie poziomu wykształcenia zdobytego w krajach spoza Unii Europejskiej jest utrudnione. Co więcej, na mocy ustawy dozwolony byłby powrót do zawodu osób, których przerwa przekraczała pięć lat.

Weszła w życie niebezpieczna ustawa

Z informacji zdobytych przez Polsat News wynika, że personel medyczny spoza krajów Unii Europejskiej będzie mógł znaleźć zatrudnienie w sytuacji, gdy z powodu epidemii wystąpią niedobory personalne. Ponadto, zgodnie z nowymi regulacjami, pracę będą mogli otrzymać medycy, którzy przez więcej niż pięć lat nie prowadzili praktyki lekarskiej. Powrót do zawodu będzie możliwy bez przeszkolenia. Ustawa znosi także wymóg posiadania prawa pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w przypadku osób, które ukończyły studia poza terytorium Unii Europejskiej.

Sprzeciw wobec wprowadzenia ustawy wykazały samorządy zawodów medycznych. Zdaniem specjalistów, ustawa nie gwarantuje należytej weryfikacji kwalifikacji osób, które przyjmowane są na stanowiska medyczne. Na domiar złego, nie przewiduje w jaki sposób będą sprawdzane zdolności językowe do komunikowania się z pacjentem. W ustawie brakuje bowiem takiego zapisu. Ustawa weszła w życie 30 grudnia 2020 roku.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij