×

10 wartości, które rodzice powinni wpoić swoim synom. To od nas zależy jakimi ludźmi się staną

Wychowanie dziecka to naprawdę trudne wyzwanie. Nie chodzi tylko o zapewnienie bezpieczeństwa i zaspokojenie potrzeb, ale także od nas zależy, na jakiego człowieka wyrośnie nasza pociecha.

Chłopca wychowuje się nieco inaczej niż dziewczynki. W obydwu przypadkach przed rodzicami postawione jest niełatwe zadanie. By wspomóc w ciężkich chwilach, doświadczeni rodzice dzielą się swoimi przemyśleniami.

Oto 10 najważniejszych rzeczy, o których należy porozmawiać z synem:

Dad_son_orange_sunset

  1. Nigdy nie krzywdź ludzi dla własnego zysku ani satysfakcji. Zawsze postępuj tak, jak chciałbyś, by inni traktowali ciebie.
  2. Pamiętaj o rodzeństwie. Pewnego dnia rodzice odejdą, a rodzeństwo to najbliższe osoby, które masz. Wspierajcie się w trudnych chwilach i nie zapominajcie, że zawsze możecie na siebie liczyć.
  3. Nie staraj się być kimś innym. Nie warto starać się dopasować za wszelką cenę. Zmiany są dobre i zawsze należy dążyć do tego, by stać się lepszą osobą. Przede wszystkim warto jednak pamiętać, by nie zatracić siebie i robić niczego wbrew przekonaniom.
  4. Przyjaciele są prawdziwym błogosławieństwem. Choć relacje z ludźmi nie zawsze są idealne, warto pielęgnować te wartościowe i nauczyć się pokonywać przeciwieństwa. Ważne jest, by być przy bliskich wtedy, kiedy tego potrzebują, a wtedy nie zostaniemy sami w ciężkich chwilach. Wsparcie w dobrych i złych chwilach jest niezwykle ważne.
  5. Nie ignoruj tego, co podpowiada ci serce. Szczególnie jeśli chodzi o wybór partnera. Nie traktuj relacji powierzchownie i nie związuj się z daną osobą, dla samego faktu bycia z kimś. Traktuj każdego z szacunkiem i pamiętaj, że czasem to serce ma racje.
  6. Zdrowie zawsze powinno być priorytetem. Sport, zdrowe odżywianie i znalezienie czasu na relaks to podstawa. Nie staniemy się młodsi, a kiedy sobie to uświadomimy, może być już za późno. Dobrze znaleźć umiar i balans.
  7. Pamiętaj o drobnych gestach wobec bliskich. Nie chodzi tylko o upominki, ale o pamięć i miły uczynek.
  8. Nigdy nie przestawaj się uczyć. Poszerzaj horyzonty, czytaj i odkrywaj świat. Rozwijaj się całe życie.
  9. Jak cię widzą, tak cię piszą. Schludny wygląd to podstawa, zawsze traktuj innych z szacunkiem, bez względu na status społeczny. Zawsze pokazuj się z jak najlepszej strony.
  10. Bądź odpowiedzialny za swoje czyny. Naucz się przyznawać do błędu i przepraszać za krzywdy. Nie szukaj winnych i nigdy nie uciekaj od odpowiedzialności.

O co uzupełnilibyście listę? Macie jakieś rady dla młodych rodziców?

Polecane

Może Cię zainteresować