×

Warszawa sparaliżowana! Ogromny Strajk Kobiet właśnie maszeruje przez stolicę

To co dzieje się teraz na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce to reakcja. Ulice stolicy są sparaliżowane, a tłumy wściekłych ludzi gromadzą się i idą pod siedzibę PiS.

Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie ws. wyroku o niezgodności ustawy aborcyjnej z Konstytucją

22 października 2020 roku TK ustanowił przepis, który mówił o tym, że przerwanie ciąży ze względu na duże ryzyko upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby, jest niezgodny z konstytucją.

Opublikowane dziś uzasadnienie wywołało burzę:

Zdaniem Trybunału, »dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona«. Trybunał przyjął wskazane rozumienie przywołanego przepisu konstytucyjnego, odczytując go w związku z konstytucyjną zasadą ochrony godności człowieka (wysłowioną w art. 30 Konstytucji), która zakłada jednakową dla każdego godność osobową oraz brak możliwości traktowania kogokolwiek przedmiotowo. Na tej podstawie Trybunał stwierdził, że »nieracjonalna jest dewitalizacja godności człowieka z uwagi na jego fazę rozwojową, gdyż pozbawienie życia, bez względu na jego etap, unicestwia równocześnie podmiot, któremu ta godność przynależy«

Błyskawiczna reakcja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Osoby odpowiedzialne za Strajk Kobiet natychmiast ogłosiły ogólnopolską mobilizacje. Opublikowały listę miast, w których zorganizują strajki. Ponownie Polacy nie zawiedli, tysiące osób wyszło na ulicę.

Ulice Warszawy są sparaliżowane

Strajk przeszedł Alejami Jerozolimskimi i skierował się w stronę siedziby PiS na ul. Nowogrodzkiej

Może Cię zainteresować

zamknij