×

Miasto rozda jodek potasu. To niezbędne działania w obliczu zagrożenia radiacyjnego!

Wieści, które napływają do nas ze stolicy Polski, mogą budzić lęk i niepokój. Otóż Warszawa będzie rozdawać jodek potasu, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Z informacji przekazanych przez zastępcę rzecznika stołecznego ratusza Jakuba Leduchowskiego dowiadujemy się, że „Warszawa realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego”.

Wzrasta zagrożenie promieniowaniem?

Czyżby zagrożenie promieniowaniem wisiało w powietrzu? Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, jest to scenariusz, którego nie możemy zupełnie wykluczyć. Operator ukraińskiej elektrowni jądrowych poinformował w poniedziałek, że wojska wroga ostrzelały w nocy Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim.

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) przekazała, że w wyniku ostrzału nastąpiła „krótkotrwała przerwa w dostawie prądu”. Co jednak najważniejsze, systemy ważne dla bezpieczeństwa jądrowego nie uległy zniszczeniu.

Co więcej, wcześniej pojawiły się oskarżenia o ostrzeliwanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dodajmy, że w ostatnich dniach włączono w niej ostatni działający reaktor w ramach środków bezpieczeństwa.

Warszawa będzie rozdawać jodek potasu
Twitter

Warszawa będzie rozdawać jodek potasu. Kiedy?

Do potencjalnego zagrożenia promieniowaniem w Polsce odniósł się rzecznik stołecznego ratusza Jakub Leduchowski:

Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.

I jak wyjaśnił:

Zgodnie z działaniami podejmowanymi przez władze centralne, m.st. Warszawa realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Powyższe jest realizowane przez ratusz w ścisłej koordynacji z urzędami dzielnicowymi m.in. poprzez przygotowanie dzielnicowych punktów dystrybucji (wskazanych przez burmistrzów) oraz wskazanie koordynatorów odpowiedzialnych za przeprowadzenie akcji na terenie dzielnicy – jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu zostanie rozpoczęta po wydaniu rozporządzenia wojewody mazowieckiego w tym zakresie. Co więcej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało w poniedziałek, że tabletki zawierające jodek potasu zostały przekazane do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej już w ubiegłym tygodniu.

Warszawa będzie rozdawać jodek potasu
Pixabay

„Rzeczpospolita” poinformowała z kolei, że również w szkołach rozdadzą tabletki z jodkiem potasu.

PAA na bieżąco monitoruje dane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego

Na chwilę obecną sytuacja radiacyjna w Polsce wydaje się być pod kontrolą. Nad bezpieczeństwem, jak i również wszelkimi zmianami we wskazaniach aparatury pomiarowej nieustannie czuwa Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska

– podała PAA.

W związku z tym, co dzieje się w Ukrainie, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wezwała Rosję do „bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie”.

Źródła: www.pap.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij