×

Już od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Jednak podwyżki nie obejmą wszystkich

Tradycyjna waloryzacja świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza od 1 marca 2019 roku. Zmiany w emeryturach i rentach będą, ale nie takie jak zapowiadano. Będą również wypłacane zwroty podatków.

Nie tak miało być…

Minister Elżbieta Rafalska podpisała 12 lutego komunikat w sprawie waloryzacji rent i emerytur.

Chociaż tegoroczna waloryzacja miała sięgnąć 3,26 %, ostatecznie wyniosła 2,86 %. Rząd po prostu przyjął zbyt optymistyczne wskaźniki inflacji, bo ceny w 2018 roku wzrosły mniej niż zakładano…

Waloryzacja kwotowa

Wprowadzono nowy sposób naliczania świadczeń, tzw. waloryzację kwotową niższych emerytur. Oznacza to, że emeryci pobierający świadczenia do 2500 zł brutto, mogą liczyć na ich wzrost o 70 zł, czyli ok. 56 zł netto. Wyższe emerytury podlegają tradycyjnej procentowej waloryzacji.

Nie wszyscy się załapią

Warto też dodać, że nowy rodzaj waloryzacji dotyczy tylko tych emerytów, którzy mają udokumentowany 20-letni (w przypadku kobiet) i 25-letni (w przypadku mężczyzn) staż pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek.

Podwyżka minimalnej emerytury

Jednak od 1 marca 2019 najniższa emerytura wyniesie 1100 zł brutto – podobnie jak renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. W przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, świadczenie będzie wynosić 825 zł brutto.

Chociaż „parę groszy”

Najbiedniejsi emeryci powinni ucieszyć się z każdej dodatkowej złotówki. Chociaż to i tak kropla w morzu potrzeb starszych ludzi.

Jak wynika z danych GUS, na same leki przeciętny emeryt wydaje 8,5 % swojego świadczenia. A przecież musi jeszcze przynajmniej opłacić rachunki i kupić coś do jedzenia.

Gdyby jednak nie wprowadzono waloryzacji kwotowej, podwyżka emerytur byłaby dla nich niezauważalna, albo nawet upokarzająca.

Tabela waloryzacyjna

Inne dobre wieści

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie również w marcu zwracał nadpłacony podatek dochodowy, wynikający ze zwiększenia kwoty wolnej od podatku.

Im niższe świadczenia pobiera emeryt lub rencista, tym większy zwrot otrzyma.

Rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis poinformowała, że świadczeniobiorcy nie muszą wypełniać żadnych wniosków, żeby otrzymać pieniądze. ZUS sam je rozliczy

Może Cię zainteresować