×

Będzie waloryzacja 500 plus w 2022 roku? Minister rodziny nie ma wątpliwości

Waloryzacja 500 plus. Czy będzie w tym roku? Z powodu wysokiej inflacji wartość świadczenia na każde dziecko znacznie spadła. Rodzice z niecierpliwością czekają na decyzję rządu, dzięki której mogliby dostawać więcej niż 500 zł. W tej sprawie głos zabrała minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu ZET.

Waloryzacja 500 plus. Czy dojdzie do niej w 2022 roku?

Bardzo wysoka inflacja, to nie tylko horrendalne ceny w sklepach i olbrzymie rachunki za prąd i gaz. To również spadek wartości świadczeń, które Polacy otrzymują od lat. Z tego powodu przeprowadza się waloryzacje emerytur. Jednak zgoła inna jest sytuacja w przypadku sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości.

Rodzice pobierający 500 plus mogą czuć się pokrzywdzeni, ponieważ realna wartość pieniędzy, jaka jest przelewana na ich konto ciągle spada. W tym roku będzie warte tyle, co 400 zł w 2016 roku, kiedy to wprowadzono świadczenie wychowawcze na dziecko.

Proces ten przyspieszył w 2021 roku z powodu wysokiej inflacji: 12 świadczeń otrzymanych w minionym roku pozwalało na zrobienie zakupów, na które w 2020 wystarczyło wydać 11 przelewów 500 plus.

– czytamy na stronie Radia ZET.

Czy więc polskie rodziny mogą liczyć na adekwatne do obecnej sytuacji w kraju rządowe wsparcie finansowe? Na to i inne pytania postanowiła znaleźć odpowiedź Beata Lubecka z Radia ZET.

Waloryzacja 500 plus. Jest odpowiedź minister rodziny

Minister rodziny Marlena Maląg była dzisiaj gościem Radia ZET. W rozmowie z Beatą Lubecką ujawniła, czy rząd planuje przeprowadzić waloryzację 500 plus.

Czy w tym roku będzie waloryzacja 500 plus, bo z wyliczeń ekonomistów wynika, że w listopadzie przez wysoką inflację wartość świadczenia spadnie do 400 zł

– zapytała dziennikarka.

Minister Maląg wołałaby pewnie nie udzielać odpowiedzi na to pytanie, dlatego początkowo starała się robić to bardzo wymijająco, jednocześnie zachwalając inne programy wsparcia, jakie wprowadza PiS.

Ja odpowiadam na to pytanie cały czas w ten sposób: rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci. Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny. Powinniśmy spojrzeć na wprowadzane świadczenia

– tłumaczyła szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Lubecka jednak nie odpuszczała i w końcu wyciągnęła konkretną odpowiedź od minister rodziny na temat waloryzacji 500 plus. Okazuje się, że rodzice nie mają co liczyć na podwyższenie kwoty świadczenia w 2022 roku.

W tym roku waloryzacji 500 plus nie będzie, będą pojawiać się kolejne komponenty wsparcia

– przyznała niechętnie Marlena Maląg.

Jak podaje Radio ZET, „Instytut Emerytalny wyliczył, że gdyby 500 plus było waloryzowane takimi samymi stawkami jak świadczenie emerytalne, to w 2022 roku wynosiłoby już ponad 600 zł”.

Jednak szefowa resortu rodziny nie pozostawiła polskim rodzinom żadnych złudzeń. Kwota świadczenia wychowawczego na pewno nie zostanie podwyższona w tym roku. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w 2023 roku dojdzie do waloryzacji 500 plus, co jest zresztą bardzo możliwe, ponieważ w przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne…

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Twitter, Flickr

Może Cię zainteresować