×

Uzależniony od gry 13-latek nie chodzi do szkoły. Nałóg jest silniejszy od niego

13-letni Sam nie bez powodu zanurzył się w wirtualnym świecie gier komputerowych. Kiedy rok temu u jego matki, Joanne, zdiagnozowano raka piersi, chłopiec dosłownie przestał odchodzić od komputera, który pozwalał mu zapomnieć o tym, co spotkało najbliższą mu osobę. Nałóg sprawił, że chłopiec w ubiegłym roku był w szkole w sumie przez cztery tygodnie. Obsesja nastolatka doprowadziła w końcu to tego, że za pomocą karty kredytowej rodziców płacił za dodatki w grze Fortnite. W ciągu niecałych dwóch miesięcy wydał na nie 380 dolarów! Twierdzi, że w ten sposób woła o pomoc.

Gra, która pochłonęła miliony osób

Fortnite to popularna gra wideo, w którą gra blisko 125 milionów osób na całym świecie. Każdego miesiąca zasiada do niej około 40 milionów ludzi. W mediach co jakiś czas słyszy się o kolejnych „opętanych grą” nastolatkach. Niektórzy twierdzą, że właśnie po to została ona stworzona.

Wirtualna pułapka

Sam w końcu zaczął zdawać sobie sprawę, że wpadł w pułapkę i jest uwięziony w świecie gier, z którego tak ciężko jest mu się wydostać.

Czuję, że tęsknię za starym mną. Chciałbym być w stanie powstrzymać moje uzależnienie i spróbować uciec od gier. Ale to nie jest takie proste. Martwię się o siebie i swoje zdrowie. Martwię się, że już nigdy nie zobaczę mojej rodziny. Właśnie zostałem wciągnięty w świat gier komputerowych i nie mogę z tego wyjść – wyznaje Sam

NINE

Rodzice próbowali reagować

Rodzice 13-latka doskonale zdawali sobie sprawę z nałogu syna. Wielokrotnie próbowali skonfiskować konsolę do gier, której chłopiec poświęcał większość swojego czasu. Bez skutku.

To powodowało wiele konfliktów między mną a Brendanem, ponieważ próbowałam bronić Sama, choć prawdopodobnie nie powinnam była tego robić – wzdycha Joanne

Wystarczyłoby zniszczyć konsolę. To jednak nie jest takie proste

Na pytanie, dlaczego Joanne nie zniszczyła konsoli syna, kobieta odpowiada, że „to nie jest takie łatwe”. Boi się konsekwencji, że przez krzyki syna może zostać oskarżona o znęcanie się nad dzieckiem.

NINE

To jest silniejsze od niego

13-latek niejednokrotnie próbował skończyć grać w grę. Za każdym razem brakowało mu jednak siły i odwagi do tego, aby wyłączyć konsolę. Jest rozdarty pomiędzy tym co chce, a tym, co czuje. Twierdzi, że próbował to zrobić, ale czuje się okropnie na samą myśl, że konsola może zniknąć.

Polecane

Może Cię zainteresować