×

Uwaga na upały! Synoptycy prognozują pogodowe piekło

Uwaga na upały! Meteorolodzy ostrzegają przed bardzo wysokimi temperaturami, które dotrą do Polski jeszcze w tym tygodniu. Z dnia na dzień będzie coraz cieplej!

Uwaga na upały!

Czekacie na prawdziwe letnie temperatury? Wygląda na to, że wkrótce wszyscy się ich doczekamy. Ta informacja z pewnością ucieszy plażowiczów i wszystkich, którzy planują czerwcowy wypad za miasto. Chociaż nadejście tropikalnych temperatur synoptycy wieszczą już od tygodni, wszystko wskazuje na to, że tym razem przewidywania mają szansę się spełnić.

Przez cały tydzień pogodę w Polsce kształtował będzie pogodny wyż, który w drugiej połowie tygodnia dotrze do zachodniej Rosji. Właśnie ten wyż zapewni nam słoneczną aurę, z niewielkimi, sporadycznie pojawiającymi się na niebie chmurkami. Możliwe także, że pojawi się przelotny deszcz i niegroźne burze.

Jeszcze przed weekendem na zachodnim oraz północno-zachodnim krańcu kraju termometry wskażą – od 27 do nawet 31 stopni C. Natomiast w pozostałej części kraju temperatura nie spadnie poniżej 24 st. C. Temperatury będą rosły z każdym dniem, a bardzo ciepło zrobi się jeszcze przed weekendem. Czy pobijemy rekord z 2019 roku (38 stopni w cieniu)?

Nawet 40 stopni w cieniu

Główne uderzenie ciepła zacznie się od czwartku. Natomiast w sobotę i niedzielę na termometrach w niemal całym kraju zobaczymy ponad 30 stopni Celsjusza.

Z całą pewnością druga połowa przyszłego tygodnia przyniesie nam pierwszą w tym roku falę upałów, która potrwa co najmniej 3 dni, a temperatura przekraczać będzie 30 stopni na co najmniej połowie obszaru naszego kraju. W najcieplejszym momencie termometry pokażą od 27-29 stopni na wschodzie przez 30-32 stopnie w większości regionów do 33-35 stopni na zachodzie kraju

– przewidywali eksperci z portalu twojapogoda.pl.

Z kolei według ekspertów z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, 21 czerwca (to pierwszy dzień astronomicznego lata), termometry na zachodzie Polski mogą sięgnąć nawet 40 stopni w cieniu! Czy to możliwe?

Zmiany klimatyczne sprawiły, że ciężko mówić dzisiaj o przewidywaniach. Jedno jest pewne – globalna średnia rośnie w zastraszającym tempie. Temperatury, które jeszcze niedawno wydawały się anomalią, dziś nikogo już nie dziwią.

Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij