×

Uważajcie na przesyłki za pobraniem! Od początku tygodnia okradziono dziesiątki osób

Uwaga na przesyłki za pobraniem. Jeśli do Twoich drzwi zapuka kurier DPD i zechce Ci przekazać przesyłkę płatną przy odbiorze, której zupełnie się nie spodziewałeś, lepiej dobrze się zastanów, zanim ją przyjmiesz. Bardzo możliwe, że ktoś próbuje wyłudzić od Ciebie pieniądze i wcale nie chodzi tutaj o kuriera. Od jakiegoś czasu w banalny, a zarazem sprytny sposób dziesiątki osób zostało naciągniętych na 100 złotych. Jak to możliwe?

Uwaga na przesyłki za pobraniem

Oszuści nie próżnują. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych „przekrętach”, które mają na celu wyłudzenie pieniądzy od nieświadomych niczego ludzi. Teraz przyszedł czas na kolejne oszustwo. Jego ofiarą padło już wiele osób. Na czym polega? Wszystko zaczyna się od pukania kuriera do drzwi. Z relacji świadków wynika, że najczęściej jest to kurier DPD, który jest jak najbardziej prawdziwy i wiarygodny – prawdopodobnie już niejednokrotnie przynosił Ci paczki, przez co znasz go z widzenia. Kurier również tym razem przychodzi z przesyłką dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby, której nie ma w domu, lub dla znajomego z pracy. Paczka jest płatna za pobraniem w kwocie 99 złotych. Kwota nie jest wygórowana, przez co odbierasz przesyłkę, nie mając pojęcia o tym, co jest w środku. Wkrótce okazuje się, że padłeś ofiarą oszustwa, bowiem w paczce znajdujesz wieczko od słoika lub starą, „śmierdzącą koszulkę”.

Kto za tym stoi?

W pierwszej kolejności wiele osób obwinia za wszystko kuriera, jednak on nie jest tutaj niczemu winny. Przekazał tylko paczkę pod wskazany adres. Za przekręt odpowiada nadawca, który masowo wysyła paczki za pobraniem z nadzieją, że adresat lub bliska mu osoba odbierze przesyłkę, a tym samym za nią zapłaci. Ofiarami oszustwa padło już wiele osób. Wystarczy spojrzeć na liczbę wpisów na profilu nadawcy paczek firmy:

Alexa Capital Sp. z o.o. ul. Narutowicza 40 lok. 1, 90-135 Łódź Śródmieście, łódzkie

Co zrobić, kiedy padliśmy ofiarą oszustwa?

Kiedy padliśmy ofiarą oszustwa należy udać się na policję i złożyć reklamację w DPD lub u innego kuriera, który dostarczył nam przesyłkę. W konsekwencji firma kurierska może odmówić świadczenia usługi na rzecz danego kontrahenta, a także zablokować pobrane za paczki płatności zanim w tym przypadku trafią do Alexa Capital. Warto mieć na uwadze, że jeśli nie zgłosimy całej sytuacji, dostawca może nie być świadomy skali procederu, przez co paczki nadawane przez oszustów wciąż będą przekazywane kolejnym osobom.

Reakcja DPD

Firma DPD zdaje już sobie sprawę ze skali problemu. Wydała także specjalne oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej:

Umowa na świadczenie usług kurierskich z Alexa Capital sp z o.o., spółką zarejestrowaną według danych zamieszczonych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i niefigurującą dotychczas w rejestrach KRD, została podpisana na początku października 2019

16 października wymieniona wyżej spółka nadała przesyłki z usługą za pobraniem. DPD Polska zrealizowała usługę zgodnie z podpisaną umową. Natychmiast po otrzymaniu sygnałów od odbiorców o podejrzanych, niezamówionych przesyłkach od Alexa Capital, konto tego klienta zostało zablokowane w celu uniemożliwienia składania dalszych zleceń, a umowa na świadczenie usług kurierskich została rozwiązana przez DPD Polska ze skutkiem natychmiastowym – zgodnie z obowiązującym prawem i wewnętrznymi procedurami

Zostały również wstrzymane wypłaty pobrań na rzecz Alexa Capital za nadane przesyłki i wszelkie rozliczenia z tym podmiotem

DPD Polska bardzo poważnie traktuje wszelkie sygnały o nieprawidłowościach związanych ze świadczonymi usługami i próbami wyłudzeń, szczególnie że w ostatnich latach cała branża TSL poddawana jest różnego rodzaju próbom ataków ze strony nieuczciwych kontrahentów lub oszustów. W tej sprawie jesteśmy do dyspozycji właściwych służb, a poszkodowani przez firmę Alexa mogą podjąć kontakt z organami ścigania

Mimo że firma DPD podjęła już odpowiednie działania w kierunku firmy Alexa Capital, warto wiedzieć, że takie sytuacje wciąż mają miejsce i miały miejsce w przeszłości. Dla przykładu w 2016 roku podobne paczki za pobraniem z „fejkową zawartością” wysyłała firma SET-BET Kazimierz Sławski.

Koniecznie ostrzeż przed tego typu oszustwami swoich bliskich i pamiętaj, że to tylko jeden ze sposobów, w jaki Polacy są okradani. Ataków jest znacznie więcej i niestety często tracimy przez nie znacznie większe sumy pieniędzy. Miejcie się na baczności!

Źródła: niebezpiecznik.pl, panoramafirm.pl
Fotografie: www.google.com

Może Cię zainteresować