Kategorie Inne

Hakerzy okradają konta przy zakupach w OLX. Nie daj się oszukać!

OLX to portal, któremu nikomu nie trzeba chyba dzisiaj nikomu przedstawiać. Korzysta z niego milionów użytkowników szukających pracy, wystawiających na sprzedaż różnego rodzaju produkty czy osoby, które chcą nabyć coś nowego. Użytkowników, którzy powinni mieć się na baczności, bowiem OLX ostrzega przed fałszywymi wiadomościami mającymi na celu przejęcie dostępu do konta bankowych nieuważnych użytkowników.

Jak działają oszuści?

Oszuści podają się za osoby, które postanowiły kupić wystawiony na portalu aukcyjnym przedmiot. W konsekwencji wysyłają sprzedawcy link do „czeku”, który jest powiązany z płatnością za pomocą BLIK. Jeśli sprzedawca chce odebrać płatność, musi kliknąć w link, który przekierowuje go na stronę banku. Kiedy mamy do czynienia z oszustwem, zostajemy przekierowani na podstawioną witrynę. Oszuści liczną na to, że podamy na niej zarówno swoje hasło do logowania, jak i kod SMS z wiadomości, którą otrzymujemy z banku. Jeśli to zrobimy, możemy mieć pewność, że zostaniemy okradzeni. 

Hakerzy okradają konta przy zakupach w OLX. Nie daj się oszukać!
SaleSystem

Na co warto zwrócić uwagę?

Oszustwa można uniknąć w stosunkowo łatwy sposób. Wystarczy spojrzeć na adres strony, na którą zostaliśmy przekierowani, aby stwierdzić, że nie ma to nic wspólnego z bankiem. Warto zwrócić także uwagę na adresatów wiadomości i treść sms-ów, które do nas przychodzą w celu potwierdzenia.

Hakerzy okradają konta przy zakupach w OLX. Nie daj się oszukać!
Materiały prasowe

OLX ostrzega

W związku z opisanymi wcześniej oszustwami, OLX wystosował specjalny apel, w którym podkreśla, że „najlepszą formą finalizacji transakcji na OLX jest zawsze odbiór osobisty”, co podkreśla niemalże na każdym kroku.

Pamiętaj, że zakup na odległość wiąże się z dużym ryzykiem – dodaje serwis

To niepierwsze oszustwo, w którym wykorzystuje się płatność za pomocą BLIK-a

Należy mieć się na baczności, kiedy korzystamy z tego środka przekazu pieniędzy. Zdarza się, że oszuści przejmują konto naszych znajomych na Facebooku, po czym piszą pod pretekstem, że zapomnieli portfela. W związku z tym proszą o pożyczkę BLIK-iem. Jeśli tylko podamy im kod, mogą oni w ciągu najbliższych dwóch minut wypłacić sobie pieniądze z bankomatu.

Warto więc zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami. W tym celu najlepiej zadzwonić do danej osoby i upewnić się, czy faktycznie to ona była adresatem danej wiadomości. Jeśli nie, możemy być pewni, że mieliśmy paść ofiarą oszustwa.

Płatności BLIK-iem zapewniają dużą anonimowość, ponieważ nie trzeba podawać numeru rachunku bankowego do przelewu. Oszuści proszą więc już nie o przelew na konto, ale o 6-cyfrowy kod, dzięki któremu będą mogli wypłacić pieniądze z bankomatu. Pamiętajcie o tym!