×

Ceny owoców, warzyw i zbóż będą z góry ustalone. Ministerstwo już szykuje ustawę

Ministerstwo Rolnictwa postanowiło wykonać ukłon w stronę producentów rolnych, którzy często są narażani na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez inne podmioty. W konsekwencji zarabiają oni zaledwie kilkanaście procent sklepowej ceny produktu. Teraz ma się to zmienić… O cenach referencyjnych dla wybranych owoców, warzyw i zbóż będzie bowiem decydować ministerstwo rolnictwa. Zmiany mają być efektem nowelizacji. Za wszystkim będzie stać ustawa o przewadze kontraktowej. W związku z tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie miał prawo do nałożenia kar na firmy, które nabędą od rolników towar po niższej cenie, niż zostanie to z góry ustalone.

Ustawa o przewadze kontraktowej. Jakich produktów mają dotyczyć nowe przepisy?

Ustawa o przewadze kontraktowej w przypadku obrotu produktami rolnymi i spożywczymi będzie tyczyć się takich produktów jak porzeczki, agrest, aronia, jabłka, truskawki, jęczmień, żyto, maliny, ziemniaki i rzepak. Już wkrótce do tego grona dołączy również prawdopodobnie pasza, nasiona, a nawet żywe zwierzęta. Dla wszystkich wymienionych „produktów” ministerstwo rolnictwa będzie raz do roku podawać ceny referencyjne. Jeśli jakaś firma kupi je od producentów taniej, będzie mogła zostać ukarana.

Ustawa przyjęta na mój wniosek przez RM jest jedną z najważniejszych w porządkowaniu rynku surowców rolnych – podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski

To pierwsza tego typu ustawa od rozpoczęcia przemian ustrojowych w 1989 r. w Polsce. Ustawa, która ma „ucywilizować handel”, a przede wszystkim położyć kres złodziejom żerującym na ciężkiej i niedocenianej przez wielu pracy rolników.

Ustawa o przewadze kontraktowej
Pixabay

Wysokość kar

Wiadomo już, jaka będzie wysokość kar za zakup określonych produktów za cenę niższą niż cena referencyjna.

Nowe przepisy spowodują, że rolnicy nie będą już zmuszani do sprzedaży produktów poniżej kwoty, która nie oddaje nakładu ich pracy. Wpłyną również na sprawiedliwy podział marż pomiędzy producenta, pośrednika i sklep. Zakup za cenę niższą niż referencyjna będzie groził karą od UOKiK do 3 proc. obrotów – podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał

Ustawa o przewadze kontraktowej
Pixinio

Wszystko wskazuje na to, że praca rolników w końcu zostanie doceniona

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij